26.1.10

The Lovely Bones (2009)


The story of a life and everything that came after...
Lovely Bones on Peter Jacksoni lavastatud draama. Ühtlasi on tegemist Alice Seboldi samanimelise 2002. aasta auhinnatud ja bestselleri staatuses romaani ekraaniversiooniga. Peakangelanna Susie Salmoni rollis on Saoirse Ronan, tüdruku vanemate Jack ja Abigail Salmoni osades astuvad üles Mark Wahlberg (Max Payne, The Italian Job) ja Rachel Weisz (Definitely, Maybe; My Blueberry Nights).

6. detsembril 1973 kasutab Susie Salmon (Saoirse Ronan - Atonement (Oscari nominent 2007) Pennsylvanias asuvas tillukeses Norristownis koolist koju minnes otseteed. Tüdrukule läheneb naaber George Harvey (Stanley Tucci - Julie & Julia, The Devil Wears Prada), 30-ndate aastate keskel asuv üksik mees, kes teenib elatist nukumajade ehitamisega. Mees veenab Susiet külastama maa-alust onni, mille ta sinna just ehitanud oli. Osmikusse sisenemine lõpeb tüdruku jaoks surmaga ning tema elutu keha tükeldatakse ja pannakse seifi. Samal ajal lendleb Susie hing isikliku taeva suunas, valvates oma perekonna üle ja jälgides enda mõrvarit.

Kahtlustav Lindsey (Rose McIver), Susie õde, hiilib Harvey majja ja leiab onni joonise, kuid on sunnitud põgenema, kui mees enneaegselt koju jõuab. Ohtu haistes lahkub Harvey Norristownist esimesel võimalusel, hakates hulkuriks.
Ühel õhtul näeb mees noort naist, üritades temaga juttu teha, kuid naine saadab Harvey pikalt. Samal ajal märkab Susie oma taevast vaadates Harvey pea kohal suuri jääpurikaid. Pärast naise lahkumist kukub üks neist Harveyle krae vahele, sundides meest seda välja koukima, mille tulemusena ta koperdab, kukub selja taga olevasse jõeorgu ning lõpuks sureb.
Loo lõpus lausub Susie: "I wish you all a long and happy life."Mind võlus selle filmi juures kindlasti paik, mis asub väidetavalt enne "tõelist" taevast. Uskumatult muinasjutuline, värvikirev ja lihtsalt lummav, iga fotograafiahuvilise isiku unistuste vaatepilt.
Samamoodi on sümpaatne Lovely Bonesi erilisus ning asjaolu, et selline lugu lihtsalt ei saa külmaks jätta. Mul oli Susiest siiralt kahju ning samal ajal tekitas George Harvey minus suurt tülgastust ja vastikust, sest kahjuks ei juhtu taolised asjad vaid filmides.
Tundsin tohutut kergendust, kui see inimrämps lõpuks väärilise karistuse sai ja oma jõledate tegude eest tasuma pidi.

Midagi halba otseselt välja tuua ei olegi, pigem võib-olla väike pettumus, et Susie üldse selle juba ainuüksi välimuselt kahtlase nilbikuga kaasa läks ning tema elutee katkes põhimõtteliselt kõige õnnelikumal ja lootusrikkamal ajal, mil neiu just armunud oli ning ootas elevalt kohtamist oma unistuste kutiga.Mainiksin nüüd ka auhindu, mida film noppinud on:
* Santa Barbara International Film Festival - Virtuoso auhind - Saoirse Ronan, 2010;
* Phoenix Film Critics Society Awards - PFCS auhind - Saoirse Ronan, 2009;
* Las Vegas Film Critics Society Awards - Sierra auhind - Saoirse Ronan, 2009;
* Dallas-Fort Worth Film Critics Association Awards - DFWFCA auhind - Andrew Lesnie, 2009;
* Broadcast Film Critics Association Awards - Critics Choice auhind - Saoirse Ronan, 2010.

Ilmselgelt on tegemist sügava ja erilise teosega ning vaid vähesed filmid tekitavad minus selliseid emotsioone nagu Lovely Bones. Minu silmis meistriteos. 10/10

0 opinion(s):

Post a Comment