5.3.10

My One and Only (2009)

An almost perfect portrait of a family comedy.
My One and Only on 2009. aasta komöödiast roadmovie, mis üldiselt põhineb lool George Hamiltoni noorusaja elust, mil oldi pidevalt koos ema ja vennaga teel. Filmi aluseks on samal ajal ka anekdoodid, mida Merv Griffin Hamiltonilt kuulis. Griffin oli ühtlasi see mees, kes tuli ideele kõnealune film luua, ning juhtis projekti alates ideest endast kuni tootmiseni oma surmani 2007. aastal.
My One and Only lavastajaks on Richard Loncraine ja peaosatäitjaks Renée Zellweger Hamiltoni ema rollis.

1953. aasta beebisinise Cadillac Eldorado rehvid vihisevad mööda New Yorgi tänavaid ning ükski selle asukatest ei vaata tagasi. Ilus, kuid samal ajal püsimatu Anne Deveraux (Renée Zellweger - Bridget Jones`s Diary) on just lahkunud tiiba ripsutanud bändimehest abikaasa Dani (Kevin Bacon - Frost/Nixon) juurest ja asunud teele koos oma teismeliste poegade George`i (Logan Lerman - Gamer) ja Robbie`ga (Mark Rendall - 30 Days of Night), lootuses leida varakas asendusmees. Kuigi aasta on 1953, usub Anne kindlalt, et tema plikalikud võlud aitavad nüüd samamoodi nagu kaks dekaadi varemgi.

Kuid Anne`i kurameerimisajad on siiski möödas, ning tundub, et nüüd domineerivad luuserid ja playboyd väärt poissmeeste asemel. Anne ei kaota kordagi lootust, aga sellegipoolest rida uusi koole poistele, järjest tagasihoidlikumad üürikorterid ja romantilised äpardused hakkavad nende seikluste võlu röövima. Siiski on Anne väsimatu, tema uhkust toetab vanema poja Robbie lennukas entusiasm. Robbie on edev poiss, kes usub, et on loodud just eluks laval. Küüniliselt nutikas noorem poeg George pürgib aga kirjanikuks. Miilide möödudes õpib kolmik üksteist tundma paremini, kui nad kunagi arvanuks.

George kannatab kõik ära, olles kindel, et see saab peagi läbi ja nad naasevad New Yorki. Kui aga aeg möödub ja trio jätkab reisimist, igatseb George oma eraelu järele ning paneb pahaks ema kapriissete plaanide tõttu kaduvaid noorusaastaid. Ema impulsiivsete otsuste kaudu kohtutakse kõige veidramate isiksustega ja Anne juhib oma pojad kitsale teele, kus vahelduvad põnevus ning paanika. Kuid lõpuks avastab George oma ema ennastimetleva välisilme juurest ka otsustavuse, väärikuse ja armastuse. Ja Anne loob hoopis erineva tuleviku nii endale kui ka poegadele.

George jutustab nende läbi maa kulgenud, armastust, kaastunnet ja huumorit sisaldava loo teekonnast, mis viib ta lõpuks Hollywoodi.


George Hamilton on näitleja ja Hollywoodi ikoon, kuid filmis ei olnud põhirõhk siiski mitte temal, vaid Renée Zellwegeri kehastatud Anne Deveraux`l, George`i emal. Anne`i iseloom häiris mind ikka ja jälle, sest piltlikult öeldes astus ta pidevalt ühe ja sama reha otsa ning eneseväärikus oli ka vägagi tahaplaanile peidetud. Tegelikult ei olnud ta ju sugugi parem kui tiiba ripsutanud mees, sest selline lausa meeleheitlik meheotsimine tundus vähemalt mulle naeruväärne ja alandav. Teda lihtsalt lükati ja tõugati. Võib vist öelda küll, et George`i iseloom ja kaine mõistus päästsid ka Anne`i.

My One and Only on juba selle poolest väärt vaatamist, et kõik need autod, kostüümid, õhkkond.. üldse see ajastu, on niivõrd nauditav lihtsalt. Mulle meeldib, kui filmimeistrid suudavad erinevaid ajajärke niivõrd tõetruult edastada. Berliini Rahvusvaheliselt Filmifestivalilt pälvis My One and Only eripreemia.
Eraldi vaatamisväärsus on taevasinine 1953. a. Cadillac Eldorado, mida saab näha peaaegu kogu filmi vältel. Ulmeliselt ilus auto, mida kasutati ka filmiesitlusel New York Citys 18.08.2009 Paris Theateris, Manhattanil. (1953. aastal toodeti 532 Cadillac Eldoradot ja kõnealune oli neist 87.) 7/10


1 comment:

  1. Anonymous20/3/10 20:24

    Jah, ilmselt nii see on

    ReplyDelete