8.5.10

26.-28.04 - 30

26. aprill - Üle kaheksa kuu minu esimese puhkuse stardipäev. Vaid viis päeva küll, aga asi seegi (koos kahe nädalavahetusega tegelikult üheksa päeva).
Niisiis, kasutasin ära hea võimaluse ja lasin hommikupoolikul endale maniküüri teha (oranž on teemas).
Pärastlõunal tegin otsa lahti oma pisikese kõrvaltööga, uuendades ühe hauaplaadi. Samal ajal tsillis Elvis mu juures ja oli niisama seltsiks.


27. aprill - Tööl oli paanikaosakond, nii-et veetsin ligikaudu tunnikese siiski seal, oma laua taga.
Pärast tegin veel ühe töö-tiiru, et ära tuua oriflame´ist tellitud dušigeel (kookose ja riisipiimaga), näopesugeel (viinamarjadega) ja kehaemulsioon (herneekstraktidega).
Õhtupoolikul sõitsime Erikuga maale, kus aitasime mu vanavanematel puid lõhkuda ja riita laduda (jah, ka mina lõhun puid). Päike soojendas nii kõvasti, et isegi lühikeste varrukatega oli liiga palav.
Pärast tööd grillisime ja tsillisime niisama, mis oli eriti mõnus, sest ilm oli lihtsalt ideaalne grillvorstideks ja väikseks õlleks. Sellised õhtud on suveajal vaieldamatult kohustuslikud ja igati vajalikud!


28. aprill - Kirde-Eesti tripp
Pakkisime Erikuga koos Elvise mu Saabi ja võtsime suuna Rakvere poole, et sealt juba Kiviõlisse kimada. Nimelt on Kiviõlis üks second hand pood (Bagis?), mida ma aeg-ajalt hea meelega külastan. Ei tulnud ka sel korral pettuda ning minu omaks said kaks eset: Calvin Klein Jeansi suvine boolero ja Carlingi pärlitega ehitud kampsun.

Oligi Kiviõliga kõik ja ees ootas Aseri, mis paikneb Soome lahe rannikul Meriküla oja suudmes. Igaüks teab ilmselt Aseri telliseid, mida kasutatakse peamiselt kaminate, pliitide ja ahjude ehituseks. Kohake (alevik) ise tundub üpris väljasurnud, kuigi kõik need Nõukogude-aegsed ehitised on samas omamoodi huvitavad.

Järgmisena tsillisime natuke aega Purtses, mis on väike küla Lüganuse vallas. Sealne sadam, mis peaks praegu ka müügis olema, vajab kindlasti pikemat tsekkimist (krundi pind on ulmelised 55 700 ruutmeetrit).
Eriti kena ehitis on Purtse kindluselamu (hilisgooti ja renessansi segu), mille ehitamist alustati 1533. aastal. Muide, muinasajal oli Purtse jõe suudmeala üks kõige tihedamalt asustatud piirkondi Ida-Eestis.
Eriti kõvasti sai hoone kannatada Liivi ja Põhjasõja ajal ning kindluselamu on olnud eluasemeks feodaaliperekonnale, pakkunud kaitset sõjakäikude ajal ja hiljem olnud kasutuses jääkeldri, piimakambri, viljalao, aga ka vanglana.
Purtse kindluselamu restaureeriti 1987-1990 ning see pälvis 1991. aastal Eesti parima ehitise tiitli.


Mööda mereäärt sõitsime Toilasse, kus tsillisime seni ringi, kuni läksime Toila-Oru parki jalutama. Viimane asub Pühajõe ürgorus ning pargi väärtuseks on vaheldusrikkalt liigendunud pinnavormid, kus kõrguste vahe üle 40 meetri. Ulatuslikul 105 ha suurusel alal kasvab 270 loetletud puittaime, mis teeb pargist ühe liigirikkamaid terves Eestis (alpi seedermänd, püramiidtamm, korgipuu...). Pargis on veel lauluväljak, kivirahn (Jelissejevi kivi), taastatud purskkaevud, Nõiametsa grott ehk tehiskoobas ja vaatepaviljon, kust avaneb vaade merele. Muu hulgas on Toila Valla Hariduse ja Kultuuri Seltsi poolt parki paigutatud veel päikesekell.

Elvis oli eriti õnnelik, sest leidis närimiseks erinevaid käbisid, sai mäest üles joosta ja veel üpris pikka maad ringi tormata koos minuga. Tüübil lehvis keel tuulega suust välja, aga alla ka ei andnud. Tegijate värk.
Igatahes otsustasime, et suve jooksul peab sinna kindlasti veel tagasi minema, kuna nii mõndagi jäi praegu nägemata. Äärmiselt kaunis koht muidugi.

Vahepeal pildistasin autoaknast nii tohutuid haneparvi, kes heinamaadel tsillisid kui ka megasuuri vareseid, kes mere ääres patrullisid.
Nii jõudsime välja Sillamäe piirile ja siis hakkasime tagasi sõitma. Nälg oli muidugi rohkem kui tappev... lausa ebareaalne, nii-et tegime ühe Purtse poekese juures burksipeatuse (Elvisel oli joogipeatus).


Korraks sõitsime veel tagasi eelnevalt mainitud Purtse sadama juurde, tegin mõned pildid sealsetest hüljatud hoonetest ning (ilmselt) Purtse jõest. Jõe pikkus on 51 km ja see on üks Eesti kärestikurikkamaid jõgesid. Jõe suudmes ongi väike Purtse sadam. Muide, varem oli Purtse jõgi üks tähtsamaid lõhe kudejõgesid, kuid see reostati Nõukogude ajal Kohtla-Järve ja Kiviõli põlevkivitööstuse õlijääkide ja fenoolidega. Siiski on ka tänapäeval sealt tabatud üksikuid lõhesid ja meriforelle. Samuti esineb jões vähesel määral viker- ning jõeforelli.

Lõpetuseks põikasime korraks Kalvi mõisa juurest viivat teed pidi mere äärde. Elvis avastas kohe enda jaoks kuivanud vetikad ja muu jama, mis rannas leiduda võib. Jalutasime natuke aega ja pöördusimegi pärast piltide tegemist koduteele.
Siiski käisime veel Äntu Sinijärve juurest läbi. Järv asub umbes 7 km Väike-Maarjast lõuna pool. See on Eesti kõige selgema veega järv. Järve oletatav läbipaistvus ulatub 15 meetrini, kuigi suurim sügavus järves on vaid 8 m. Suure läbipaistvuse tagavad võimsad allikad. Suurte allikate tõttu ei ulatu veetemperatuur ka suvel oluliselt üle 10 kraadi. Põhja järvelubjal kasvab mändvetikas, mis meenutab natuke korallimerd.
"Vajalikud" pildid tehtud, kimasime lõpuks päriselt Jõgevale. Päeva (õigemini õhtu) filmiks oli õudukas The Crazies, millest proovin varsti kindlasti ka eraldi sissekande teha.

28.04 What I Wore info:
päiksekad: Diesel;
topp/pusa: second hand;
retuusid: New Yorker;
saapad: New Yorker;
jakk: Only;
meeste T-särk: New Yorker;
boolero: Calvin Klein Jeans, second hand;
kampsun: Carling, second hand.

2 comments:

  1. Su jalad on tossudega pildil lihtsalt hjuuuuudzid! Ilmsege fotonurga mõjutus. Elvise tegemisest võiksid kunagi ka fotoseeria teha - kutsikapõlv ju nii ilus :)

    ReplyDelete
  2. see on jah siukse kavala nurga alt tehtud... kuigi! mul ei ole üldse mitte kõige väiksem jalg :D
    elvisega on see lugu, et kuna ma olen 5 päeva nädalas tööl, ei jõua teda muul ajal kui nv-del eriti pildistada. ja piltidelt ei saagi kusjuures aru, kui palju ta tegelikult juba kasvanud on.. ehk siis metsikult :P

    ReplyDelete