5.7.10

15.06 - 41 - Tripp

15. juuni - Minu ja Eriku info põhjal pidi vool ära olema kella 15-st 17-ni, kuid reaalsus oli hoopis teistsugune: elektrikatkestus hommikul 9-st õhtul 4-ni. See tähendas ühtlasi meie jaoks tripipäeva - kodus ju midagi teha ei saanud.

Alati, kui rongiga Tallinnas käin, jääb tee ääres silma Rakke lubjatehas, mis kuulub aktsiaseltsile Nordkalk. See on üks vinge ja (pimedas) veidi kõhedusttekitav hoone, mis näeb lihtsalt väga võimas välja. Nordkalk on Rakke alevikus suurim tööandja ning ühtlasi on meie maja lubi samuti just sellest tehasest pärit, nagu oma vanaisalt kuulsin. Lubjatootmise alguseks Rakkes loetakse 1910. aastat, mil ärimees Karl Kaddak rajas sinna suure lubjatehase. 
Rakkes on ka üks armsamaid parke, mida ma kunagi külastanud olen - purskkaev, pisikesed joalaadsed asjakesed, sild ja muu vajalik. Ühtlasi jäid silma vaid vanad inimesed ning mitte ühtegi noort.

Peaaegu jõudsime Karitsasse, mis on küla Lääne-Virumaal Rakvere vallas. Kuna aga ette jäi üks vinge hüljatud hütt, peatusime hoopis selle juures ja klõpsisime mõned pildid. Oi, kuidas mulle meeldivad igasugused mahajäetud ehitised!

Edasi läksime juba Rakveresse ning kohe alustuseks minu lemmikusse - Põhjakeskusesse, kus sai veidi New Yorkeris shopatud, tulemuseks ühed saapamoodi "tegelased", pihavöö ja topp, kõik eriti soodsalt kätte. Kolasime seekord ka kesklinnas, sest ma tahtsin mingisuguseid odavaid päikeseprille leida (loomulikult jätsin enda omad koju ning päike keevitas autoroolis täiega silma). Lõpuks, kui olime umbes sada poodi läbi kamminud, leidsingi (N-Kaubamajast?) ühed ägedad roosad päiksekad. Muuseas külastasime veel Rootsi ja Norra komisjonikaupa müüvat sekkarit, kust leidsin 8 eegu eest Mary Quanti suvise pluusikese

Mary Quant (sündinud 11. veebruar 1934 Inglismaal Kentis) on Briti moedisainer, modernistliku moesuuna arendaja ning üks nendest disaineritest, kes leiutasid miniseeliku ja hotpantsid. 
1955. aasta novembris avas Quant koos abikaasa Alexander Plunkett-Grene´i ja endise juristi Archie Mcnair´iga Londonis riidepoe nimega Bazaar (pisikesed valged plastikust kaelaaksessuaarid, mustad sukad...). Mary kuumim leiutis on 60-ndate populaarne termin "miniseelik". Ta nimetas miniseeliku oma lemmikauto, Mini järgi. Naine armastas autot nii väga, et lasi ühe spetsiaalselt enda jaoks disainida. Tihti peetakse Quanti ka värviliste ja mustriga sukkpükste loojaks (kuigi, nende autoriks on pakutud samuti Cristobal Balenciagat või John Bates´i). 

60-ndate lõpus populariseeris Quant hotpantsid. 70-ndatel ja 80-ndatel keskendus ta kodutarvetele ja kosmeetikale, mitte vaid riietele. Väidetavalt leiutas Quant ka sulgteki.
1988. a. kujundas Mary Mini interjööri (musta-valge triibulised istmed punase lisandiga) - punased turvavööd, rool ja istmed sisaldavad Quanti autogramme. 2000 sellist autot väljastati Suurbritannias 15.06.1988, samuti ka välisturgudele. Minisid oli kahes toonis: pigimust ja teemantvalge. 
2000. aastal astus Quant Mary Quant Ltd. (tema kosmeetikabränd) direktori kohalt tagasi.
Jaapanis on endiselt üle 200 Mary Quanti poe, kus tema looming on väga populaarne.

Enne Jõgevale tagasi pöördumist kolasime veidi ringi Kadila baasi aladel ning järgmisel korral peab Rohu-Lebavere baasi ka veelkord üle vaatama (käisin seal kunagi Martti ja Marteniga). 
See sõjaväeosa likvideeriti 1978. a. teisel poolel. Territoorium oli ümbritsetud kahekordse okastraadiga. Kahe aia vahel oli kõrgepingevooluga ühendatud traatvõrk. Kui inimene või loom puudutas aeda, hakkas tööle signaalsüsteem, mis näitas kokkupuutekohta.
Inimesed ei teadnud, et nendes metsades olid tuumaraketid. Divisjoni territooriumil olid eri tsoonid. Esimeses tsoonis olid valvemeeskonna ja ohvitseride tööruumid, staap, laskemoonalaod, autokütuse maa-alused mahutid, masinate garaažid. Ohvitserid elasid Rakveres sõjaväele mõeldud linnaosas. 
Teises tsoonis olid sõdurite kasarmud, saun, pesumaja, söökla, klubi, katlamaja, elektrijaam. Majandusõuel olid toidulaod, garaažid masinatega, masuudihoidla.

Lahingutsoon - kõige tähtsam baasis. See oli omakorda eraldatud teistest tsoonidest tiheda okastraadiga. Ühes divisjonis oli 4 raketiangaari. Raketid seisid angaaris ratastega alusel horisontaalasendis. Raketi pikkus koos lõhkepeaga oli 22,1 m. Hoidlas pidi olema nii suvel kui talvel ühtlane temperatuur (+4 kraadi) ja niiskus. Kui baas tühjaks jäi, kasutati olemasolevad hooned ära ehitusmaterjalina nii kolhooside kui eraisikute poolt. Peaaegu tervetena on püsinud erikütuse hoidla angaarid ning baasi lõpus raketiangaar, mille juurest viib tee stardiväljakule. Lähedal on "terve" ka teenindav angaar. 

Kadila baasi külastamisega lõppes ka meie teisipäevane tripp, millele järgnesid pannkoogid värske maasikatoormoosi ja toorjuustuglasuuriga, nom-nom.

* outfit - päiksekad - N-Kaubamaja (Rakvere); jakk - Adidas; must topp - Triumph, second hand; lilla topp - BodyWear, second hand; Hello Kitty kaelakee - kingitus; vöö - H&M; püksid - Link; jooksukossid - Adidas.

0 opinion(s):

Post a Comment