4.10.10

03.-05.09 - 61 - Kõmmaste vol. 2


5. september – Veel varasem äratus ja siis niisama tsill, kuni ka ülejäänud rahvas liikuma hakkas.
Kunagikell läksime Eleryga lõket elustama ja tulid ka teised ning saigi jälle korralikult tossutada (loomulikult kaldus suits just sinna, kus meie seisime). Siis lubati meil puhata ning võtsimegi Elery, Kelly ja Greksiga tumedal batuudil kohad sisse. See oli midagi ulmelist, kui kuumalt päike küttis. Kõiksugused teemad said läbi arutatud ja kui jälle külmaks läks, suundusimegi tuppa sööma (pannkoogid maasikatoormoosiga, nom-nom). Aeg liikus kiiresti ja mingil hetkel tuligi asju pakkima hakata, et normaalsel ajal minema saada. Ja siis ei hakanud me ka veel koju sõitma, vaid läksime hoopis Padise kloostrit avastama.

Selle rajasid 14. sajandil Dünamündest (Daugava (Väina) jõe suudmes paiknev ajalooline asula) pärit mungad ja klooster oli esimene Harjumaa arhitektuurimälestis, mis taasiseseisvunud Eestis vastava tähise sai ning on suure tähtsusega arhitektuuri ja ajalooline objekt nii Eestis, kui kogu Põhja-Euroopas.

Natuke ajaloost: Padise kloostri ehitus käis vaheaegadega üle 200 aasta. 1343. aastaks jõuti valmis ehitada esimene ehk keldrikorrus ning osa põhikorruse müüridest, kui algas Jüriöö ülestõus ja klooster põletati ning 28 kloostris olnud munka, ilmikvenda (kloostris elav abitööline, kes ei ole munk) ja ka saksa soost vasalli tapeti.
1766. aastal klooster põles ja sellest ajast saadik on osaliselt varemeis. Siis sai alguse ka endise kloostri areng Padise mõisana. 1770. aastal ehitati kloostrist ida poole Padise mõisa uus peahoone. Ehitusmaterjali saadi kivide näol kloostri varemetest.

Vaade sealt tipust oli liialdamata v õ i m a s ja ega kohe ei meenugi, kus paremat olla võiks.. kui üldse ongi. Muidugi kõrgusekartjatel pole sinna asja, sest torni ronimine on juba paras julgustükk. Nimelt on käsipuuks lihtsalt mingi pulk, aga astme ja selle pulga vahel laiutab tühjus (st kui käsi valesse kohta sirutada, võib musta auku lennata, haha). Kui aga seal üleval olla, on wow-efekt garanteeritud!


Pärast seda hakkasimegi kodu poole kulgema, tegime vahepeal veel ühe Selku peatuse Põltsamaal ja siis, kui juba Jõgeval olime, kimasime pardikasse „shopingule“ ning mu vanemate juurde asjade (kapp + videomakk + kassetid) järele. Muide, ma isegi leidsin paar täiesti arvestatavat eset sealt suurtest kottidest, nii-et võib jälle rahul olla. Aga kunagi kodus olles oli ikka maailmasuur väsimus kallal, mis on muidugi igati loogiline, sest kogu aeg on tegevust nii kõvasti olnud. Ja mul hakanuks 6. septembrist puhkus (REIS!), millest pidin tol hetkel hoopis loobuma.. niu.

6 comments:

 1. jaiks mingid sarved on seinal

  ReplyDelete
 2. haha, kui olin selle pildi ära lisanud, meenus kohe, mida sa arvad asjast :D

  ReplyDelete
 3. haha :D aga iseenesest ju armas, et sul siuke pisike asi üldsegi meeles oli/on :)

  ReplyDelete
 4. ei ole midagi nii pisike. vaata, kui pikalt me sellest rääkisime :D
  ja millalgi peaks need õlled ära tegema ikkagi.

  ReplyDelete
 5. peab ära tegema ja kõik :)

  ReplyDelete