17.3.11

Black Swan (2010)

Black Swan on 2010. aastanumbrit kandev ameeriklaste psühholoogiline thriller, mille režissööriks Darren Aronofsky (The Wrestler - 2008) ja peaosades Natalie Portman (The Other Boleyn Girl - 2008), Vincent Cassel (Eastern Promises - 2007), Mila Kunis (Forgetting Sarah Marshall - 2008).
Filmi esilinastus toimus 1. septembril 2010 67-ndal Veneetsia rahvusvahelisel filmifestivalil, kus Black Swan oli ühtlasi ka avafilmiks. Natalie Portman võitis filmi eest parima naisnäitleja Oscari, aga ka palju muid parima näitlejanna auhindu teistelt festivalidelt. Aronofsky kandideeris parima režissööri Oscar'ile.

Black Swan kirjeldab Nina Sayersi (Portman) elu. Nina on baleriin ühes New Yorgi balletikompaniis ja nagu kõigil teistel tema elukutse esindajatel, on ka Nina elu täielikult tantsuga täidetud. Ta elab kinnisideede küüsis vaevleva endisest baleriinist emaga, kes lämmatab Ninat pideva kontrollimisega.

Kui kompanii kunstiline direktor Thomas Leroy (Cassel) otsustab asendada priimabaleriini Beth MacIntyre' (Winona Ryder - Autumn In New York - 2000) uue hooaja avaetenduseks, et tuua lavale "Luikede järve", on Nina mehe esimene valik. Aga Ninal on konkurent: uus tantsija Lily (Kunis), kes avaldab samuti Leroyle muljet. "Luikede järv" nõuab tantsijat, kes suudaks kehastada nii süütut ja graatsilist Valget Luike kui ka salakavalat ja sensuaalset Musta Luike. Nina on täiuslik Valge Luik, Lily aga samal ajal perfektne Must Luik.

Kahe noore tantsijanna rivaalitsemine viib lõpuks keerulise sõpruseni ja Nina hakkab tunnetama oma tumedamat poolt - hulljulgust, mis ähvardab teda hävitada.


Black Swan on kahtlemata üks parimaid ja geniaalsemaid filme, mida ma üldse näinud olen. Kuna negatiivset siinkohal öelda ei ole, märgin ära, mis mulle eriti meeldis/silma jäi:
1. terve rida nii-öelda ebamugavaid kohti, mis sundisid silmi sulgema või käsi silmade ette tõstma (näiteks igasugused ülipainduvad baleriinivarbad, meeleheitlik küünte lõikamine ja ilmselgelt sõrmelt ära tõmmatud nahariba!);
2. doppelgänger'i-teema ehk siis Nina kuri teisik, kes ikka ja jälle end ilmutas;
3. Natalie Portmani kehastatud Nina Sayers - Portmani osatäitmine oli lihtsalt suurepärane ja tohutult köitev. Minu pilk oli ainiti ekraanile kinnitatud filmi algusest lõpuni.
Ja tegelikult oligi filmis vaid üks staar - Portman, kuid siiski võinuks Mila Kunis'e mängitud Lily kas või natukene rohkem kajastamist leida, sest praegusel juhul jäi tema karakter veidi tundmatuks. Aga ju siis oligi nii ette nähtud;
4. vaiumustavalt ilus "Luikede järv" hurmavate Rodarte'i kostüümide ja liikumisega;
5. üleüldiselt see ebareaalse ja reaalse piiride pidev kompimine ning pinge saamaks aru, mis siis ikka on tõeline ja mis mitte? Tõeline meistriteos! 10/10

0 opinion(s):

Post a Comment