19.4.11

20 - cookie jar

What I Wore 16.04: jacket - Only; sweatshirt - Fishbone; pink dress underneath it - Lindex; leggings - Fishbone; sneakers - Bullboxer.
16th and 17th of April
Since long-awaited spring has finally arrived in Estonia, I and Erik became gardeners and did every possible gardenings. In my opinion the flower garden looks pretty neat for the moment. Also we barbecued for the very first time this year and enjoyed beef with onions, early potatoes and cold beer on the freshly cleaned veranda. I just loved the warm sunshine and we had such a sweet time!

In the evening of the 17th I baked some chocolate-raisin cookies and whereas these were delicious, here is my recipe:

ingredients:
 • 100 g of butter;
 • 1 egg;
 • raisins, chocolate and muesli as much as you like (I used about 3-4 big tablespoons of these);
 • 3 dl of flour;
 • 1/2 teaspoon of baking powder;
 • about 100 g of sugar;
Whip the butter and the sugar. Add eggs one by one. Mix with raisins, chopped chocolate and muesli. Add the flour mixed with the baking powder. Make tiny loafs (you'll get about 30 of these) and cook with 175 degrees for about 15-20 minutes. Bon appetit!

4 comments:

 1. Ülimõnus tõesti, et kevad käes. Sellised verandal istumised on parimad! :)

  ReplyDelete
 2. 101% nõus Sinuga! ja ega suvigi kaugel pole.. arvestasin välja, et esimese puhkuseni on veidi vähem kui 70 päeva jäänud.. lootusrikas :D

  ReplyDelete
 3. Anonymous20/4/11 00:08

  sa oled nii armas oma päevade lugemisega puhkuseni :D aga muidu, ma olen jälle juhe ja ei mäleta üldse sellest verandast eelnevalt mitte midagi (ma ei tea, kuidas mul selline jopskar õnnestub alati olla), nii et ma pean varsti tsillima (loe: õlut jooma) tulema sinna ja elvist ei ole ju ka häbiväärselt kaua näinud :(

  ReplyDelete
 4. no ma nii väga ootan lihtsalt! :D ja selge see, et pead tulema!! (isegi Martti on Elvist näinud vahepeal mitu korda.. ja Jenny nägi eile :P) võiks ju grillida ja siis saabki tsillida seal verandal (õlut saan laupäevani juua, siis tuleb väike vahe sisse ;)
  see veranda nägi üpris jube välja enne, kui kõik ära koristasime..

  ReplyDelete