31.5.11

30 - Tripp Noarootsi valda: vol. 1

22. mail sai ette võetud tripp marsruudiga Jõgeva-Põltsamaa-Imavere-Türi-Kehtna-Rapla-Märjamaa-Risti-Noarootsi vald ja pärast jälle tagasi sõidu alguspunkti ehk Jõgevale. Läbisõidetud maaks veidi üle 500 km ja minu sõiduvahendiks vanaisa Land Cruiser, millega sai edukalt sealsetel metsaradadel ringi rallitud. Trippimas käisin koos vanavanemate ja Elvisega, kelle jaoks see oli tema elu senini pikim reis.

Kui nüüd lõpuks eesmärkidest ka rääkida, siis soovisime tutvust teha Noarootsi vallaga, millel on eriti äge sini-must-kollane lipp! Valla pindala on 296 km2 ja elanike arv 01.01.2011 seisuga 897 ning valla keskuseks on Pürksi. Noarootsi vallas on 23 küla (sulgudes küla rootsikeelne rööpnimi): Aulepa (Dirslätt), Dirhami (Derhamn), Einbi (Enby), Elbiku (Ölbäck), Hara (Harga), Hosby, Höbringi (Höbring), Kudani (Gutanäs), Osmussaare (Odensholm), Paslepa (Pasklep), Pürksi (Birkas), Riguldi (Rickul), Rooslepa (Roslep), Saare (Lyckholm), Spithami (Spithamn), Sutlepa (Sutlep), Suur-Nõmmküla (Klottorp), Tahu (Skåtanäs), Telise (Tällnäs), Tuksi (Bergsby), Vanaküla (Gambyn), Väike-Nõmmküla (Persåker), Österby ("paksus" kirjas on välja toodud need külad, mida oma Noarootsi-postitustes kajastan).

I was wearing: denim shorts - Ping (second hand); top - Guess Jeans; bolero - Calvin Klein Jeans (second hand); jacket - Link; ballerinas - Link.

Nüüd siis natuke sellest, kus me käisime ja mida nägime:
 • Saare (Lückholmi) mõis
Asutati Noarootsi poolsaare kaguossa 1662. aastal ja oli alates 18. sajandi algusest von Rosenite aadliperekonna omanduses. 1790. aasta paiku püstitasid nad mõisa poolkelpkatusega väikese hilisbarokse peahoone. Von Rosenid jäid mõisasüdame omanikuks ka pärast 1919. aasta võõrandamist kuni Teise maailmasõjani. Sõjajärgselt jäi hoone kasutuseta ning muutus varemeiks. Varemed omandanud endiste omanike järglane Gustav von Rosen taastas mõisahoone kolme aastaga; 2001. aastal valminuna on see Läänemaa üks maalilisemaid.
 • Sutlepa meri
Paikneb Silma looduskaitsealal. Sutlepa mere pindala on 245 ha, see on Läänemaa suurim järv. Sutlepa meri on oma tüübilt rannikulõugas ehk jäänukjärv. Veel möödunud sajandi alguses oli see merega otseühenduses, nüüdseks on veekogu maakerke tulemusena avamerest eraldunud. Sutlepa meri on madal pehme põhjaga järv, mille põhja katavad mändvetikad. Kallastel kasvab valdavalt roostik. Järve läänekaldal asub Kulani rannaniit. Sutlepa mere kallastel kasvavatest taimedest väärib ära märkimist lääne-mõõkrohi. Rände ajal peatub Sutlepa merel kuni 3000 veelindu.
 • Österby sadamamuul
Eelmise sajandi alguses kohalike talumeeste poolt raudkividest rajatud sadamamuul asub Österby külas ja on ca 265 m pikkune. Sealtkaudu toimus regulaarne paadiühendus Haapsaluga kuni aastani 1994.

Saare (Lückholmi) mõis
Sutlepa meri

Translation:
This post is about my trip to Noarootsi Parish which is a rural municipality in Lääne County, western Estonia. It covers an area of 296 km2 and has a population of 897. The administrative centre of Noarootsi Parish is Pürksi village. The parish of Noarootsi was the only one from the Estonian mainland where most of the local residents were Swedish speaking. Since 1997, the parish has had two official languages: Estonian and Swedish.
The photos are mainly about Saare Manor, Sutlepa Sea and Österby breakwater.

Österby sadamamuul

2 comments:

 1. great outfit and pictures !! :)

  and I feel your pain about being at work all day when it's such nice weather outside, that is haard !!

  ReplyDelete
 2. thank you! :)
  and yeah, I'm actually counting days that are left till my first vacation this year.. right now 21 days left :D

  ReplyDelete