2.6.11

31 - Tripp Noarootsi valda: vol. 2

 • Ramsi poolsaar
Einbi külas asuv Ramsi poolsaar on tuntud rikkaliku taimestiku poolest. Neeme tipp on Eesti mandriosa läänepoolseim punkt. Ramsi poolsaarelt avaneb kaunis vaade Vormsi saarele ja saart mandrist lahutavale Voosi kurgule.
 • Noarootsi kirik ja vabadussammas
EELK Noarootsi Püha Katariina kirik ehitati tõenäoliselt 1500. aasta paiku, olulisi ümberehitusi tehti nii 18. kui ka 19. sajandil. Orel korrastati 1991. a. Pastoraat ehitati 17. sajandil ja on üks vanemaid säilinud puitehitisi Läänemaal. Kirikuaias asub Noarootsi vabadussammas, mis püstitati 1935. aastal, hävitati Nõukogude võimu ajal ja taastati 1990. aastal.

Noarootsi kirik
 • Aulepa Tuulepark
Asub Aulepa, Suur-Nõmmküla ja Vanaküla vahelistel põldudel. 13 tuulikust koosnev tuulepark sai nurgakivi 14.05.2008. a. ning Eesti Energia on tuulepargi välja ehitanud ja tuulikud toodavad elektrit. Park avati 17.06.2009. a.
Aastas suudavad Aulepa 13 tuulikut toota ligikaudu 100 GWh elektrienergiat. See on 35 000 eesti pere elektrivajadus aastas ning kõnealune hulk tuule poolt toodetud energiat hoiab ära 120 000 tonni süsihappegaasi õhkupaiskamise Eestis. Võrdluseks: üks sõiduauto paiskab aastas õhku ligikaudu 3 tonni süsihappegaasi.

Kui nüüd päris aus olla, siis Aulepa tuulepargi tuulikud on tõenäoliselt kõige võimsamad vaatamisväärsused, mida Eestis vähemalt siiamaani näha olen saanud. Ja nende poolt tekitatava heli kohta ütleks, et ei ole see nii hull midagi, nagu erinevate meediakanalite poolt tihti kajastatud on. Täpselt (eriti aktiivse liiklusega) raudtee ääres pesitseva inimesena olen tõenäoliselt üpris pädev seda väitma.
Kes tuuleparki oma silmaga näinud-katsunud veel pole, siis kindlasti soovitan, sest tegemist on tõeliselt võimsate agregaatidega!

Kuna läbiuuritud kohti oli palju, ei hakka ma päris kõiki siin lahti kirjutama ja tegelikult jäi paras osa Noarootsi vallast veel avastamatagi. Minu suureks sooviks on ka kõik need nägemata jäänud paigad läbi kolada (Dirhami merepatareide varemed, Põõsaspea neeme tipp, Spithami paekallas, linnuvaatlustorn, Uuejõe org ja liivaluited...).
Kogu tripi juures oli kõige naljakam asjaolu see, et mu "kaardilugejad" jagasid pidevalt veidi valet informatsiooni ja nii sai päris mitmeid kordi mõningaid totaalselt metsavahelisi kõrvalteid kasutatud või mõnda tupiktänavasse satutud. Väike näide:
mina: "Minu meelest tuleb siit paremale pöörata..."
"kaardilugejad": "Ei-ei, sõida veel edasi!"
"kaardilugejad" (mõnisada meetrit kuni kilomeeter hiljem): "Ai, pidanuks jah pöörama..."
mina: "Naer! Milleks minna otse, kui saab ringiga, eksole!"
vanaisaga :)

Translation:
This is the second and at the same time the last post about my trip to Noarootsi Parish. My absolutely favourite sight was the Windfarm in Aulepa.
Aulepa wind park was opened in 2009 and has 13 wind turbines each with a capacity of 3 MW, enough to light 50 000 sixty-watt light bulbs simultaneously.
Aulepa wind plant produces environment-friendly electricity, saving around 120 000 tonnes of carbon dioxide emissions in Estonia every year. For comparison, a small passenger car driving 20 000 km per year emits about three tonnes of carbon dioxide.
We also explored Noarootsi Church and Ramsi peninsula.

2 comments:

 1. I'm so jealous of your tanned legs !! hehe
  great photos :)

  ReplyDelete
 2. I'm sure you'll get a chance to enjoy the sun soon ;) I can only do it during my lunch breaks :D

  ReplyDelete