13.6.11

34 - Sagadi_part two

Enne õhtusööki külastasime kõigepealt Sagadi mõisa varaklassitsistlikku peahoonet ehk teisisõnu härrastemaja, mis pärineb 18. sajandist ja on ühtlasi mõisa uhkeimaks ehitiseks. Häärber oli mõisahärra ja tema pere koduks, andes peavarju ka arvukale teenijaperele (täpsemalt: hoone ühte poolde ulatusid härra toad ning teise poolde proua toad). Härrastemaja põhiplaan vastab barokkarhitektuuri kõigile nõuetele, kus elutoad paiknevad uhkes anfilaadsüsteemis - nende ruumide laiad tiibuksed asuvad ühel teljel ja iga tuba avaneb kui omaette etendus.

Üks põnevamaid ruume oli kindlasti Jahisaal, mis asub endises mõisa köögis ja kus lisaks esinduslikele jahitrofeedele on eksponeeritud unikaalne Sven Lordi kollektsioon jahirelva arengust viimase 250 aasta jooksul. Ekspositsiooni täiendab 1870. a. Saksamaal valmistatud kabehirve sarvedest mööbel.

Jahisaal (hunting hall)

Lisaks härrastemajale avastasime veel RMK Sagadi Metsamuuseumi, kus saab näha, mida kõike on metsal olnud pakkuda meie esivanematele ja mida see tähendab meile tänapäeval. Pärandi hoidjana aitab Metsamuuseum mõtestada metsa erilist kohta eestlaste teadvuses.
Muuseumis sai näha erinevaid metsalindude ja -loomade topiseid, metsategemise vahendeid minevikust ja tänapäevast, puidust valmistatavaid tooteid, ravimtaimi, mitmeid põnevaid õppefilme ning palju-palju muudki. Olime Erikuga mõlemad sellest täielikus vaimustuses ja külastasime muuseumit isegi kaks korda.

Metsamuuseumi esimesel korrusel asub Eesti ühe suurima kaubavalikuga muuseumipood, pakkudes külastajale erinevaid looduse ja metsandusega seotud tooteid. Poes on müügil enam kui tuhat erinevat toodet ning suur osa nendest on originaalsed ja neid leiab vaid Sagadi muuseumipoest. Saadaval on erinevad trükised, puidust mänguasjad, omapärased kodu- ning tarbekaubad ja ainulaadsed loodus- ning disaintooted. Endale soetasin tohutult armsa lillepildiga laastukorvi (kusjuures, enne vaatasime Erikuga muuseumis filmi sellest, kuidas neid korvikesi ja muid laastutooteid valmistatakse).

Metsamuuseum (the Forest Museum)

Pärast mõisa- ja muuseumiringe suundusimegi 3-käigulisele õhtusöögile hotelli restorani. Saime kumbki iga käigu puhul valida kahe erineva roa seast ning meie valikud olid järgmised (piltidel samas järjekorras):
Minu vaieldamatuks lemmikroaks oli hirvelihasalat aedviljade ja metsaseentega. Kuigi muidu ma seeni üldse ei söö, olid need tõeliselt maitsvad ja armsalt pisikesed. Ja tegelikult jõudsin igast käigust umbes pool ära süüa (Erik sai ülejäänu omale, haha).
Loomulikult kasutasin päeva lõpuks ka võimalust vannis käia (oma kodus saab ju praegu vaid saunamõnusid nautida).


29. maid alustasime muidugi buffet-stiilis hommikusöögiga ja see oli üks parimaid hommikusi söögivalikuid, ausõna. Croissantid, praekartulid, viinerid, omlett, singid-vorstid, kõiksugune värske kraam ja sellele lisaks veel magus pool: kõige tulemuseks olin pärast natukeseks ajaks peaaegu liikumisvõimetu, haha.
Pärast eelnevalt mainitud Metsamuuseumi teistkordset külastust pakkisimegi oma asjad kokku ning hakkasime läbi Rakvere ja pisikese Põhjakeskuse-peatuse Jõgeva poole kulgema ning veidi pärast lõunat olimegi juba kodus Elvise juures.


TRANSLATION:
The architectural jewel in the crown of the Sagadi estate is the early neoclassical main building or manor house dating from the 18th century. The building was the home of the lord of the manor and his family, as well as numerous servants.
Today, the manor house is open to visitors as a manor house museum and serves as an exhibition of manor architecture and interiors with its period furniture.

The former estate kitchen is now a hunting hall with hunting trophies as well as a unique Sven Lord weaponry collection reflecting the development of the hunting arms over the past 250 years. In my opinion hunting hall was the most fascinating room in the whole manor house.

The former granary and carriage house of the manor now functions as the Forest Museum. The interesting exhibitions and unique displays located on both storeys of the building introduce us the forest as one of Estonia’s greatest treasures. The building of the Forest Museum also houses the museum shop. I and Erik absolutely loved the Forest Museum and we visited it even two times.

Of course we adored our delicious 3-course dinner at the restaurant where my favourite dish was venison salad with vegetables and forest mushrooms.
We truly loved our short vacation there! Enjoy the photos :)

2 comments:

  1. Such nice places you are always in, nice pictures :)

    ReplyDelete
  2. yeah, it truly was beautiful.. thank you :)

    ReplyDelete