28.6.11

42 - South-Estonia_part two

 • Hinni kanjon asub Kahrila järve lähedal Haanja Looduspargi sihtkaitsevööndis, mis on looduspargi rangema kaitsekorraga vöönd. Kõnealune kanjonorg on ainukene taoline Eestis. Hinni kanjon on 15-20 m sügavune ja 300 m pikkune järskude nõlvadega sälkorg, mille põhjas on sügavalt liivakivisse lõikunud kiirevooluline Enni oja. Esimesed 50 meetrit ülesvoolu on kanjoni laius 6-10 meetrit, siis aga kitseneb see 3 meetri laiuseks. 
Hinni kanjon on lõikunud devoni ajastu liivakivisse. See periood algas umbes 410 miljonit aastat tagasi ja kestis 50 miljonit aastat. Kanjoni põhjas on näha mitmeid vee poolt tekitatud uurdeid, on ka väikene allikakoobas. Rohketele roostepruunidele liivakivikihtidele on värvi andnud raua oksüdeerumine kvartsiterakeste ümber. Hinni kanjon on ilmselgelt üks nendest paikadest Eesti looduses, mida ma soovitan kindlasti kõigil võimaluse korral üle vaadata!


 • Ööbikuorg on Suurjärve kaguosa kohal Rõuge ürgorgu suubuv lühike sügav sälkorg, mille järskudel veerudel paljanduvad aluspõhja kivimid. Toomingate õitsemise ajal rõkkab lehtpuumetsaga kaetud org ööbikute laulust - sellest ka oru nimi. Ööbikuorg on 300 m pikkune ja 12-15 m sügavune ning juba lapsepõlvest saadik meeldib mulle seal asuv vesioinas ehk lahtiseletatult pump, mis töötab hüdraulilise löögi jõul. Pump töötab alates 1939. aastast ja lööb 30 meetri kõrgusele veepaaki 5 m³ vett ööpäevas. Selle konstrueeris ja ehitas Friedrich Johanson oma talu veega varustamiseks.


  • Suur Munamägi, Baltimaade kõrgeim tipp, asub Võrumaal Haanja vallas. Mäe kõrgus merepinnast on 317,6 m, koos vaatetorniga 346,7 m. Tornist avaneb vaade raadiusega üle 50 km, seal on avatud ka näitus. Mäe suhteline kõrgus arvestatuna Vaskna järve veepinnast on 73,6 m. 25. juulil 2005. a. toimus renoveeritud Suure Munamäe vaatetorni avamine ning suureks erinevuseks võrreldes ajaga, mil kunagi vaatetorni külastasin, ongi nüüd lifti kasutamise võimaluse olemasolu. Peale lifti ehitati näiteks veel ka klaaskohvik ning torni ja jalgtee välivalgustus. Torni tipust avanev vaade oli muidugi võrratult ilus, eriti tol päeval, mil puude latvade kohal hõljus õrn uduvine.
  Suure Munamäe vaatetorni külastamisega lõppes ka meie tripipäev ning võiski läbi Võru ja Tartu Jõgevale tagasi kimada.
  Siiski pean eraldi mainima Lõuna-Eesti ülimalt kurviderohkeid ja mägiseid (või pigem künklikke?) teid, mis mulle erilist sõidurõõmu pakkusid. Kohati tekkis isegi tunne, nagu oleksin taas Kreeta saarel (või selle veidi madalamal variandil..), kus samamoodi kitsad ja käänulised teed mäenõlvade vahel võidutsevad.

  TRANSLATION:
  First of all you can see two photos of Hinni canyon. This canyon valley is very unique as it is the only one in Estonia. In the second place there are six pictures of Nightingale Valley. By the way, there is a chain of seven lakes at the bottom of Nightingale Valley (Ööbikuorg - in Estonian), connected by the Rõuge river. Last but not least you can see four photos of Mountain Suur Munamägi (318 m), which is located in the middle part of Haanja uplands (Võru county) and is the highest point in Estonia and other two Baltic countries. On the top of the Suur Munamägi there is an observation tower - the view from 346,7 meters is 50 km in radius.

  2 comments:

  1. Ma olen enda arust kyll kogu Eesti l2bi s6itnud, aga n2e, neis kohtades pole k2inud.

   Sinu pildid on alati v2ga ilusad, Maiken. Ma saatsin selle lingi just oma mehele (ta inglane) - vaadaku ja imetlegu Eesti looduse kaunidust :-)

   xo

   ReplyDelete
  2. ma usun, et isegi siin väikses Eestis annab ikka kõike läbi sõita.. vingeid kohti on tegelikult metsikult. aga kunagi vast saab see eesmärk ikka täidetud :)
   Eestis puhates saate ju Lõuna-Eestisse ka tsillima minna :P

   ReplyDelete