2.8.11

56 - I'm as free as my hair

Some time ago I made a little post about my nails and I guess now is the proper time to write something about my hair. Therefore, on the 27th of July I visited a hairdresser in the beauty salon called LM Studio (I only do it once or twice during about 2-3 years, sometimes even less). She cut my hair minimally (I think approximately 2 cm), made fine blonde highlights and actually that was it. I was really pleased with the outcome and I bet my hair is a lot happier than before.

But in addition I would like to introduce you three of my newest hair care products from Oriflame:
* Nature Secrets Shampoo for dry and damaged hair, with wheat & coconut;
* Nature Secrets Conditioner for dry and damaged hair, with wheat & coconut;
* Nature Secrets Hair Mask for coloured hair, with sunflower & blueberry.
I have used the products for only one week, but the first impression is promising. Still I definitely have to mention the heavenly scent of all three products!

Well, I also have two brand-new items in my wardrobe: a studded top, which I found from a local second hand store for less than 2.- euros, and a two-in-one ASOS pencil shirt dress with fitted waist. I bought the dress for 15.- euros and of course checked out the original price, which was 51,28.- euros, so I saved more than 36.- euros. By the way, I bought it from an Estonian blogger and the dress is my huge favourite now. Besides, this is my first item from ASOS.


I was wearing the dress on the 30th of July, when I had to go to Tartu, because our actually-not-so-old vacuum cleaner decided to stop working normally and I needed to buy a new one as soon as possible. Luckily I found it quickly and it's the EasyLife vacuum cleaner with bag and EnergyCare + ParquetCare from Philips. By the way, The Philips EasyLife EnergyCare vacuum cleaner saves energy while keeping high-power cleaning results. The highly efficient motor provides the same performance as a 2000 W vacuum cleaner, but consumes 20% less energy. And I absolutely love these green details!

Oh, in addition I also got this coal-black knitwear from lipo lipo, which was on sale, and you can see me wearing it with the ASOS dress.
Anyway, I hope you enjoy the photos and be sure to tell me what you think!

I was wearing: knitwear - lipo lipo; dress - ASOS; shoes - Amisu (New Yorker); watch - Seiko.

30 comments:

 1. ooh, mulle niiväga meeldib see eelviimane kleit, üldse üliägedad outfitid:)
  ma juba ammu tahtsin küsida et kuidas sa enda juuksed nii ilusad hoiad, sest mul on tänu taimetoitlusele nad üsna katki ja ei kasva kuigi kiiresti :(
  aga kas sa võtad mingeid toidulisandeid ka?

  ReplyDelete
 2. aitäh :) ja tegelikult on see üks ja sama kleit ;)

  aga ei, ma ei võta ega ole ka eelnevalt mingeid vitamiine või toidulisandeid võtnud (olen üldse igasuguste tablettide vastane, kui just elu ja surma küsimus pole või siis tõesti midagi muud üle ei jää).. söön kõike, mida soovin (mõistlikes kogustes), ja joon palju vett, võib-olla mängib see rolli :)

  eks juuksehooldusvahendid on ka väga olulised, palsamita ma hakkama ei saa ning aeg ajalt kasutan maske muidugi. ja ei pese juukseid iga päev, vaid tavaliselt üle 1 või 2 päeva :)

  ReplyDelete
 3. Väga ilusad Amisu kingad, tunduvad päris mugavad ka :)

  Ma ei tea miks aga ma pole enne aru saanud kui nüüd seda esimest pilti vaadates, et sul on ikka väga pikad ja paksud juuksed! Väga tubli oled, et jaksad ja viitsid neid igasuguste vahenditega hooldada.

  ReplyDelete
 4. following!! love the ASOS purchase.....gorgeous!

  ReplyDelete
 5. beautiful tattoos! :)

  ReplyDelete
 6. Eliise - siinkohal on kingade välimus üpris petlik :P pigem on need sellised vahepealsed, aga kindlasti mitte pika maa kõndimiseks.

  ja aitäh ka :) ning vaeva nägin ma siis, kui juukseid nii-öelda värvimis-stressist välja tõin. enam ma neid värvida ei kavatse, piirdun vaid salkudega, kui sedagi :) aga kammimine on küll tüütu jah (kuigi harrastan seda vaid pärast pesu) :D

  Jacquii Lie - thanks!

  peek-a-boo - actually it's a dress :P

  sara l - oh, thank you very much! :)

  ReplyDelete
 7. I can see why you dont cut your hair, it's gorgeous! I wish I had curls like that :) Also, I love your blog, and you're so pretty!

  Hope you can check out mine, and if you like..maybe follow??!

  All the best!

  Hannah

  http://patchoftulips.blogspot.com/

  ReplyDelete
 8. WOW, love your hair! Nice job!

  Thank you for your lovely comment, dear!

  Loves,
  Rowan

  www.redreidinghood.com

  ReplyDelete
 9. I like your blue skirt, so nice!

  ReplyDelete
 10. You are so skinny! You are now one of my thinspirations :) I prefer your last dress between it and the previous one. Sailor-ish :)

  ReplyDelete
 11. Hannah - well, sometimes curls can be annoying as well :P but thank you so much for the awesome comment! :)

  Rowan - thanks :)

  Sabrina - actually it's a dress and it's rather black :P

  Gianella - well, if you think so.. I think I'm normal :P oh, by the way, I'm wearing only one dress here, but it's covered with the knitwear on some photos ;) and of course thank you!

  ReplyDelete
 12. Love the braid!! it looks so pretty!!

  ~Pau
  www.lilbitsofchic.com

  ReplyDelete
 13. Your dog is so cute :) Lovely outfits!

  ReplyDelete
 14. so blond is your natural color and i love the curls! but blond is not an easy color! love your long waves! the dress looks amazing, i love the combination of the black and the white! fabulous and it fits you perfectly

  ReplyDelete
 15. Anonymous3/8/11 11:41

  I like your hair! :D
  Cool tats btw! <3

  Thanks for stopping by my blog and I love Spencer too from PLL. I'm following you now!

  Btw follow my blog if you haven't yet and if you can my twitter too! (Viva_La_Breee)

  xoxo, Bree

  http://vivalabreee.blogspot.com/

  ReplyDelete
 16. Pau - so sweet of you :) thanks!

  Marina - yeah, he definitely is :P thank you!

  Absolutely Mrs. K - thank you so much for the awesome comment!! :) and yeah, blonde is not an easy colour at all, but I still love it, because it's my colour :P

  Bree - thanks for your lovely comment ;)

  ReplyDelete
 17. thanks for your comment! love your shoes!


  The House of Shoes

  ReplyDelete
 18. great pos¡¡ kisses and thanks for your comment :)

  ReplyDelete
 19. Sara - thank you too!

  Magda - thanks :)

  ReplyDelete
 20. awww this ASOS top is adorableeeeee I love black & white so classic.

  I also really love all your tattoos. They are extremely well done and in all the right places =)

  Now following your pretty blog x

  http://hayleyhour.blogspot.com/
  http://www.facebook.com/amarivintage

  ReplyDelete
 21. cute outfit:) and your dog is aswell! loving your hair girl.

  ReplyDelete
 22. What? Millal see postitus yles l2ks? 2. august? Mul bloggeri feedis seda ei ole! How weird.

  Enivei... Tahtsin 8elda, et see ASOSe kleit on lihtsalt superduperilus. See on t2pselt minu stiilis - ma kannan sarnaseid peaaegu iga p2ev (t88l). Siuke ametlik, aga samas mitte liiga 'official'. Ja Sulle sobib megah2sti.

  Uuu, ja Orifleimi toodete 'heavenly scenti' tahaks ise ka tunda. V2ga nunnu pakend neil - ootan pikemaid review'sid. Tahaks v2ga Oriflame'ist tellida, aga ei saa t2pselt aru, kuidas siin UK-s kogu see v2rk k2ib. Sait on neil olemas, aga keegi sellest miskit ei tea :D

  Aa, ja seda veel ka, et Eesti second handid tunduvad v2ga asjalikud! Sa oled sealt nii palju ilusaid riideid leidnud :O

  xo

  ReplyDelete
 23. Hayley - actually this is a dress ;)
  oh, and thank you so much for such a lovely comment! :)

  Cylia - thank you :P

  Miss A - kusjuures, mul on ka see bloggeri feed jupsinud..

  aga jah, kleit on hea lahendus, kui pole parajasti tuju juurelda, mida kanda üleval- ja mida allpool :P vähemalt minu puhul on nii.

  Oriflame'i toodetega on nii, et ega ma ei oska vist midagi tarka veel öelda nende kohta.. aga sain eile kätte oma Dermosil'i asjad ja kaalun pigem nendest kirjutamist ;)
  aga kas siis seal saidil mingeid kontakte polegi? :O

  muide, minu riided pole enamasti second hand poodidest, vaid hoopis tasuta saadud (kui üks tuttav toob Soomest kaupa) või second hand kaubaga tegelevatelt peretuttavatelt ostetud. ainult mõned üksikud asjad on poodidest :P igatahes, suur-suur aitäh ka!! :)

  ReplyDelete
 24. you look great in that top! You've got really good finds. The wedges is gorgeous, makes your legs look so slim and nice. Love your hair too, must be really good stuff you are using on your hair!

  Thanks for dropping by my blog.

  love,mongs
  mythriftycloset.blogspot.com

  ReplyDelete
 25. thank you so much for such a lovely comment! :)

  ReplyDelete
 26. juudas kui palju lugemata postitusi mul nüüd on :D igatahes see kleit on väga kena ju. kui sa alguses näitasid, siis ma mõtlesin, et nii suur on. aga väga-väga kena on. ja väga sinulik ka :)

  ReplyDelete
 27. täitsa tavaline S-suurus, aga jah, ülevalt võinuks tõesti kitsam olla. ise tellides oleksin ilmselt XS-i valinud. aga pole hullu, mulle ka meeldib :)

  ReplyDelete