5.1.13

Sweet Nothing

Howdy, Everyone!
First of all wishing you a very Happy New Year! I honestly can't believe it's already 2013 and for your information I didn't make any New Year's resolutions because I know I must give my very best through the whole year anyway. Besides, year 2013 will probably change my life quite a lot, even drastically, and one important chapter is going to end. But as they say, when one door closes, another opens, and I already feel anticipation, without any unnecessary regrets. And after all it's relatively remote future so let's not get recklessly carried away. Everything that's meant to be will happen anyway. All in good time.


Now, my first blog post of 2013 demonstrates you an outfit from last year, December 15. Seems so distant, doesn't it? Estonian weather was freezing back then and I practically grew numb while taking those few hasty photos outside. Brr, I feel cold already thinking about it!

However, I would like to present you a complete first in my accessories' family - this goldish card holder from Lindex (€9,95). It holds entirely 16 cards and my wallet has turned so much lighter (it used to be like one heavy and bulging brick before!). By the way, when it comes to wallets and specifically my wallet I have a story to tell. An instructive one.


On the last day of 2012 I and my fiancé quickly visited a shopping centre in Tartu and we had visited approximately 3 different stores before I began peeping between the security gates in the 4th shop already while entering.
After tiny confusion and a few staring but reasonable faces we found out the cause was my more than a year old Guess wallet from 2011. The same wallet that has been to so many shopping centres in different cities and towns, even at least three different countries!


The strange shop assistant at Seppälä recommended that I should hold my wallet higher than the gates when we leave ("brilliant", isn't it?). Oh and the original issue? The hidden security symbol of my wallet had activated out of the blue. Anyway, a lovely sales girl at Lindex deactivated my wallet without further ado and explained that similar strangeness can actually happen to anyone and it has no direct or logical reason. So lucky me, I guess. Has anything like that ever happened to you? (Probably not, haha)

Guess by Marciano short coat | thrifted Lacoste sweater (men's) | thrifted Ralph Lauren button-up blouse | Cubus collar clips | thrifted Levi's "Patty Anne" jeans | thrifted boots | golden earrings from muuu.ee.

Last but not least I hope you enjoy the photos. As always, dearies, let me know what you think :)

ps. Yesterday I received my last giveaway prize and the next post will probably be about all the wonderful awards so keep your eyes open!

69 comments:

 1. Strangely enough, I can actually sympathise with your wallet story! I've had a white blouse from the Gap for many years and worn it all the time... I wore it out one day with a friend in October while shopping and we seemed to set off every security alarm! We hadn't bought anything so there was no reasonable explanation for it... until we got home and I found a small security tag hidden on the inside seam of my blouse! So you're not alone :) On a more fashion-related note, I loved your striped sweater and the detail on the collar of your shirt is just perfect!
  xox,
  Cee

  ReplyDelete
 2. U know...I could definitely use something like that wonderful gold credit card holder. I also love the black shirt Maiken, the embellishment around the collar is gorgeous.

  ReplyDelete
 3. Särgi detailid on suurepärased! Otsin sellist endalegi, kuid nööpidega pluusid ei istu mulle hästi.

  ReplyDelete
  Replies
  1. kui sul on sellise kraega pluus, aga nööpideta, saad ju ikkagi need collar clipid kraenurkadesse kinnitada ;) ma ei ole küll kindel, kust neid Eestis leida võiks..

   Delete
 4. ma olen endalegi veits kaarditaskut nüüd tahtma hakanud.. kuigi siis oleks jällegi see, et ma seda kaasa kanda ei viitsiks ja no kindlasti ju läheb just siis mingit kaarti vaja, kui seda kaasas pole. aga tegelt ikkagi kuluks ära, sest parem niisama kotis, kui see, et rahakott ei lähe enam kinni (oleks siis veel, et rahast, eks :D).
  igatahes, alarmi lugu on minuga ka juhtunud. sel suvel, kui me Marttiga Ida-Virumaa kandis ringi trippisime hakkasin ma järsku kuskil Jõhvi so-called kaubanduskeskuses piiksuma. päris mitmes poes, kus siis kaasnesid müüjate kergelt kahtlustavad, kuid samas jällegi arusaavad pilgud a'la ikka juhtub, kuni ma siis jõudsin Rimini. pärast asjade eest maksmist (!) ja kassa juurest turvaväravatest läbi minemist hakkasid need hullult piiksuma, mispeale siis üpris noor eesti keelest mitte midagi aru saav vene noormees tahtis üsna sõbralikult mu kotti piiluda. ma siis lubasin, ise ette-taha vabandades, et no ma tegelt ka ei ole varas noh. minema sain ja mõned tunnid hiljem avastasin tagumisest taskust, kuhu mul muidu kunagi asja pole, mingi turvaelemendi. püksid olid ka kantud ja juba päris mitu korda pesus käinud. ja enda arvates ma olin juba sarnase turvaelemendi eemaldanud varem kuskilt. aga vot siis. ei tea, miks neid nii palju igast salajastesse kohtadesse toppida vaja on. aga muidu neid tüüpilisi müüja-jätab-alati-mingi-turvaelemendi-mu-makstud-ostu-külge-situatsioone tuleb häbiväärselt tihti ette...

  ReplyDelete
  Replies
  1. ega jah, olin enam-vähem kõik kaardid sinna ära paigutanud ja siis esimest korda pärast seda shopates avastasin kohe, et oih, jäigi koju see asjandus! õnneks oli selline tore müüja, kes andis soodustust ikkagi :) ja nüüd ma kaalungi väiksema rahakoti kasutusele võtmist (või miks mitte soetamist? :D), sest paberraha mul üldjuhul polegi.
   kui nüüd sellest piiksumisest veel rääkida, siis minuga sellist asja polnud varem juhtunud. ja ma ei tea siiamaani, kus kohas see element siis lõpuks oli/on. Erikuga mõlemad otsisime, aga ei leidnud midagi.. Lindexi müüja lihtsalt käis rahakotiga üle selle aparatuuri seal ja oligi kõik. aga jah, müüja kohustus võiks ikka olla nende vidinate eemaldamine minu meelest.. Seppälä müüja arvates võinuks ma kõigile turvameestele selgitada, et ah, pole midagi, see on ainult mu rahakott. ja siis ma oleks päev otsa nii piiksunud.. väga "loogiline" mõtlemine oli tal igatahes :D

   Delete
  2. ei ole nagu tõesti eriti tore kahtlase näoga mööda poode ringi käia ja ringi vaadata ega mõnd turvat enda suunas jooksmas pole, et siis selgitada jätkuvalt, et mu rahakott niisama nalja pärast piiksub :D
   ma ostsin suvel Torontos olles tavalisest toidupoest Cresti hambapastat. maksin kassas ära ja tsillisin siis edasi (toidupood oli suures supermarketis) no ja siis pea igas poes, kuhu ma sisse läksin, need väravad piiksusid. väga tüütu oli. mõnes kohas müüja või turva tuli juurde ja küsis ja siis ma ütlesingi, et ma olengi täna piiksuv olend. okei, päev sai läbi ja kui ma kodus siis õhtul hambaid pesema hakates pasta karbi lahti tegin, leidsin selle sisemisel seinale kleebitud turvaelemendi. no tere hommikust - milleks seda sinna vaja panna on? ja noh, arusaadav ju, et müüja ei kisu karpi lahti, et seda ära võtta ju, nii et milleks!? jah, kui ma nüüd mõtlema hakkan, siis igast lugusid minu ja turvaväravatega võikski meenutama jääda :D kui turva mu kinni peatab, siis ma ütlen juba tavaliselt a'la jah, happens all the time - heatujulised naeravad selle peale, tõsisemad tegelased arvavad, et ma püüan lihtsalt nende tähelepanu varguselt hajutada :D

   Delete
  3. minu arusaam on pigem selline, et kõiki elemente niikuinii ei eemaldata. väga tihti olen erinevate asjade küljest/seest neid läikivaid turvaribasid/kleepse avastanud (ja need pole kunagi piiksunud kuskil). point peaks ikka selles olema, et müüa deaktiveerib need tegelased ja kindlustab selle, et sa ülejäänud elu piiksuma ei pea. nüüd rahakoti loo puhul jäi ka see element endiselt peitu, müüja lihtsalt lasi korraks sealt deaktiveerimise seadme pealt mu koti läbi ja oligi kõik. muidugi kui neid vidinaid külge ei jäetaks, poleks ka võimalik vidinal kunagi tulevikus aktiveeruda ilma igasuguse põhjuseta. huh, tuumafüüsika :D

   Delete
  4. tõesti :D ma arvan ka, et pigem pole neid nii palju sinna üldse vaja... sest ma kujutan täitsa ette, et isegi kui müüja selle jubina asja pealt üle käib, ei pruugi see kõiki asju deaktiveerida lihtsalt ja parimal juhul ei hakka need sama poe väravates ka tööle, nii et ongi olemas. keegi ei tea, et üks tegelane seal oma aega ootab. nii et lihtsam jah, kui ühele pisikesele pluusile või kotikesele ei topitaks seitsesadat asja, eriti kui tegemist pole mingi a'la Louis Vuittoni asjandusega ja no siis piisaks ju ka sellest turvaketist, mis neile ümber topitakse. a mida mina ka tean, eks :D

   Delete
  5. ega loogikat siin tõesti pole.. aga ma usun, et see asjandus võiks ikka kõik vidinad korraga ära deaktiveerida. samas, miks need vidinad siis kunagi aasta pärast aktiveeruma hakkavad? nii palju küsimusi ja nii vähe vastuseid :D igatahes korraks oli juba selline tunne, et parem mitte poodidesse siseneda enam :D

   Delete
 5. no maiken, nothing has happened like your wallet debacle, before. it's a good thing you can laugh about it. you look radiant in your black and white outfit, & photos. beautiful nature scene, and yes, it looks very cold in estonia. ;)

  ReplyDelete
 6. omg.....obsessed with your Lacoste top, those collar tips are amazing! Very jealous. Also your new card case is very slick, always love a bit of gold in my bag. Can't wait to see you rocking those red pointed pumps ;)

  Couture Caddy x

  ReplyDelete
 7. Fabulous coat and I cant take my eye off the collar clips! Great look as always!

  FASHION CAT
  www.myfashioncat.com

  ReplyDelete
 8. Always enjoy your photos! ^_^ You are very secrety about the big change coming up, hope you tell us soon :-P
  Oh, and that buisness card holder is just brilliant. I want to be a buisness lady, just so I can have it! :-D

  ReplyDelete
 9. lovely blog!!!!!!!!!!!! amazing giveaway on my blog http://comeduegoccedacqua.blogspot.it/2013/01/giveaway-sissi-hand.html

  ReplyDelete
 10. beautiful!!:):)Your blog is so lovely! I'm thinking, if you want, we can follow each other! It would be great!!
  http://www.borsadimarypoppins.com/
  xoxo Gloria

  ReplyDelete
 11. You are so beautiful anyway, but in this stripped sweater - you seems a perfect nordic beauty! Love your style, your excellent taste, your life of freedom!

  ReplyDelete
 12. beautiful sweater and cardholder! you look pretty too by the way :) happy new year to you!

  ReplyDelete
 13. Happened to drop by :3
  Ow that's so annoying!!! I used to have a coat that beeped everywhere. I had bought it from a thrift store, and obviously it was originally .stolen. O.o! I had no option but to stop wearing it, as the security guys never took my explanation for "why doe your jacket beep?".
  I think holding your wallet up might look suspicious tho :D!?
  I like your look Your sweater looks super cool with the collars :)
  We have lotsa snow too here in Finland (almost neighbors!)
  x, Lara
  http://rockteraptor.blogspot.fi/

  Ps, Followed ^^

  ReplyDelete
 14. Hello love! I absolutely agree with everything you said at the start: what is meant to be will happen eventually! i hope everything works out for you with your drastic change and the beginning of a new chapter!

  as for the beeping wallet, something happen DID actually happen to me.. it was my Powder by clinique that was the culprit! I happened to beep sometimes going in and out of stores for no reason.. up to the point that I thought it was my bag itself with all the metal, and i was scared to beep everytime i walked into a store.. but no, alas it was when I borrowed my Mom's bag and literally the only thing in there was my powder and keys that i finally out that it was the stupid security sticker.. the lady deactivated it for me as well! Now at least i don't have to be scared to beep everytime i walk into a store! :P phew! XOXO

  ReplyDelete
 15. I had no idea that emerald green was "in"!! Thanks for telling me, now I like it even more because I know I will wear it a looooot! ;P haha I'm loving the lacoste polo, the silver details are great!! :D

  http://thegoldenpaillettes.blogspot.com.es/

  ReplyDelete
 16. cute outfit and photos! and i love your collar tips!

  x

  ♥ Ellen
  SHOPSTYLECONQUER.COM

  ReplyDelete
 17. I love the collar clips on your shirt and the stripe sweater is so cute! your new wallet is great! Mine is like your old one, just like a brick. haha maybe it's because I keep so many coins :) I never had that happen to me (in which the wallet makes the store doors beep) but that must have been so annoying, i'm glad the person at Lindex deactivated it for you!

  ReplyDelete
 18. ahh! what a great post!
  i love that thrfited button up with details on the collar!
  i've been trying to look for something similar.
  and that card holder is adorable, great taste!

  xox

  City Laundry
  Twitter | Instagram

  ReplyDelete
 19. Nice pictures, love the lacoste sweater <3


  www.freshminhtea.blogspot.com

  ReplyDelete
 20. How weird about your wallet! I have never heard of anything like that before.

  Love this black/white combo on you. You look so pretty :)

  ReplyDelete
 21. Happy New Year!
  Thank you for your comment. I didn't know that emerald green is hot this year.
  Lucky me ;) And the last sentences of your first stanza are so true!

  xx
  bree

  ReplyDelete
 22. Happy new year! I love your striped sweater. And I love the gold card holder, I need a card holder too, right now I have 2 wallets that I carry around, hah. :)

  xo, Yi-chia
  Always Maylee

  ReplyDelete
 23. I always enjoy your photos! Happy new year, dear! Thank you for being my constant online friend :) Love the collar tips!!!

  ReplyDelete
 24. Maiken <3 hahaha i love the collar tips, with stripe sweater. yeah maybe in your country doesn't have a cake like on my blog but in my country we don't have winter *so sad* hahaha.

  ReplyDelete
 25. I really like the details, those collar tips are awesome! Happy new year Maiken :)

  ReplyDelete
 26. How weird, yet funny, about your wallet! I've definitely had similar things happen to me. Those beeper things just go crazy sometimes for no reason! And people all around love to stare and wonder why you are setting the thing off! heheh! I love that new wallet though!!! It's actually REALLY cute!! Love the color and the shape- it looks super cute!
  :)
  Allison

  A's Fashion Files
  Shop Kawaii Kitsch by A on Etsy!

  ReplyDelete
 27. Wow, it is just so beautiful there! The landscape looks so magical with the snow everywhere like that and as always, I love seeing what fellow cold weather girls wear to brave the cold. (You are awesome, you've managed to make a puffy winter coat look nonchalant and cool, I love how you wore it so casual with the striped sweater, cuffed jeans and the coats, it's like a editorial out of a magazine.)

  That is so crazy about your wallet going off like that. I've had Old Navy clothes that have set off the beepers at other stores, but I think your story wins! Happy 2013 dear, I do hope that it's an amazing year for you.

  ReplyDelete
 28. I agree where one door closes another opens! Happy new year! And, how interesting about your wallet story.

  ReplyDelete
 29. Dear Maiken, Happy New Year! and I hope all the changes in your life will be only positive!
  I really love this post, it's fresh and new like the first day of a new, 2013 year;)
  The scenery photo is truly breath-taking! and I also love, love so much your photo through a curtain (is it a curtain?:)
  I'm looking forward to your new posts in 2013!

  Xx

  Alexandra

  www.fashion-bridge.blogspot.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. hey, dear! :) it's actually my reflection on the glass that covers a kitchen wall at my fiance's parents' house.

   Delete
 30. Happy new year hope you had a lovely one,and love your first post of 2013.Though freezing your weather looks beautiful in photos so crisp and white.First thing I notice was those stunning earrings/ear cuff,so unusual I love them.
  That such a strange story about your wallet,how unusual for that to happen :D and one that hasnt happend to me,good thing the sales assistant was so helpful.
  The third photo on your post is so beautiful,and I also love you collar tips,great way to accessorise shirts and collars...
  cant wait to check out your last post...

  ReplyDelete
 31. Landscape photo is breathtaking! Lve earrings! ;)
  I had an accident just like you, but it was a book from library. Electronic system works everywhere, so if you take a book from library don't go straight shopping! ;)

  Happy New Year!
  With love, Egle Ge {HideInSugar}

  ReplyDelete
 32. love this casual look.

  How about following each other? If yes, please let me know. Have a nice day!
  http://mastylee.blogspot.com/

  ReplyDelete
 33. Those collar clips are really cool ! They make a huge impact to any blouse, with minimal effort :) Lovely.
  Oh your wallet story sounds just like one of mine, except that I was working at the store. We started going though the customers handbag with her, wondering what could be the reason that her bag peeped all the time she tried to go out :D And that turned out to be her make up foundation bottle (those have alarm stickers), inside her make up bag ! We did quite a lot digging there, heh. :D

  Satu
  Indie by heart

  ReplyDelete
 34. Love the details in this outfit ! Your blog is amazing (and tatooes too) :)

  Don't forget to drop by my blog <3
  http://jerseychase.com

  ReplyDelete
 35. Lovely outfit, your sweater is beautiful :)

  ReplyDelete
 36. lovely outfit,
  most of all i adore your earpiece!
  so eyecatchy <3

  want to follow each other? i will defiently follow back

  my blog:
  http://thebizarrebirdcage.blogspot.de/

  ReplyDelete
 37. ooh love the card holder! so cute!! and those collar tips are sooooooo chic :D

  katslovefashion.blogspot.com

  ReplyDelete
 38. Love the photos! & those collar tips! New follower! xx

  www.satinandsouffles.com
  www.satinandsouffles.com

  ReplyDelete
 39. Great photos and I like so much your cad holder! :)

  Would you like to follow each other?! let me know on my blog :)

  ReplyDelete
 40. Double commenting to let you know I love your comments on my blog and that you like my candid caddy posts!! You're my fav commenter! There's a new red carpet recap post up on the blog, I know you like those! :)

  Couture Caddy x

  ReplyDelete
 41. Its crazy to end the date as 2013, isn't it? I'm so not used to it!
  Haha, a belated Happy New Years to you girl, and here's to an even better year :)
  Love that cool ear cuff your rocking and the collar tips!

  Trendy Teal

  ReplyDelete
 42. maiken, for some reason in 2006, i took a lot of photos, many of them outfit ones. i don't know why. in 2007, i started drawing my outfits, but those are all boxes, buried in journals. i stopped drawing them because it took so much effort. then in 2008, i started my blog. i didn't really take a lot of outfit photos back then, though. in high school, i went through a period where i wrote my outfits in a blue notebook. i think i threw it away. on my blog i like to show photos from different times in my life, for variety reasons, to compare what's the same, and different. i discovered the 2006 photos last year, so i thought they would be fun, since most people hadn't seen them before. i hope i answered your question. thanks for reading! :)

  ReplyDelete
 43. Lovely wallet and nature photos! Sounds like a crazy experience in the shop, nothing like that has ever happened today! I had an Estonian journalist here during the weekend getting to know Helsinki (even though she comes here about four times a year on her own) and it was nice discussing how much I've learned about your country through your blog :)
  Thank you for your kind comment on my blog!
  Yeah, me and my boyfriend have changed a lot during the past year. Especially me with the hair color change..

  xxx
  E from Helsinki
  http://dragonflyelisabeth.blogspot.fi/

  ReplyDelete
 44. i love that wallet!!! i really need something liek that to hold all my cards :)

  http://delightfulideas.com/

  xo lala

  ReplyDelete
 45. I really wish to see your lizards and other pets :3 Our iguana is a super friendly fellow ;D
  xxx Lara
  http://rockteraptor.blogspot.fi/

  ReplyDelete
 46. Maiken, you look so adorable with stripes ! I wish you an amazing 2013, may all the changes be for the better part, positive things and bring you happiness !

  Fashion and Cookies
  You're invited to enter my giveaway to win a $50 gift card on Chicnova, open internationally until January 20th !

  ReplyDelete
 47. wow that card holder is so pro ;) and i like your idea that you don't make resolutions because you're going to try work hard all year. that's an awesome way to think of it! and you're so brave for taking pictures in that freezing weather haha! now that's a dedicated blogger ;)

  ReplyDelete
 48. Those collar tips are amazing. They completely transform the shirt. I hope you have a beautiful new year!

  May the force be with you.
  Emily

  ReplyDelete
 49. Wow...that's a lot of snow. Anyhow, I was a bit absent in December from all the blogging, but I am back now. Oh, and before I forget, happy New Year. May it be a good one. :)

  ReplyDelete
 50. Oh Maiken, wow darling, this is one of my favourite posts of yours! The lighting in all your images are so beautiful - so magical and warm even despite the cold weather you're clearly experiencing - and I adore your outfit! Stripes are so classic and I love that it is worn with the otherwise black outerwear. I've never seen the snow but I'll live vicariously through your lovely photos!

  <3 Mandy xx
  http://frocksandotherfrivolities.blogspot.com

  ReplyDelete
 51. Happy New Year, Maiken! That card holder is just too darn cute; I love the gold, and it would be perfect for holding business cards too (something I could use!). Love your striped sweater, by the way! Always a classic

  ReplyDelete
 52. Beautiful card-wallet...I usually had one, but like you have written, it take me up to much space on my bag...and I decided to get a little purse big enough to put my cards there!!! :D And mine is with the same texture like yours, but silver!!

  have a really nice weekend and sorry not to comment more, but I'm cold and I don't spend too much time in the blog...

  xxxxxx

  ReplyDelete
 53. I love your earring & collar point ! Beautiful ♥

  ReplyDelete
 54. You should put up a photo of your fiance!! I have never seen him :) Anyway, that snow look so gorgeous you captured that beautifully. that gold wallet is an Awesome idea too!


  The House of Shoes

  ReplyDelete
 55. Happy new year pretty lady! You look so gorgeous standing in all that snow!
  xx
  Here&Now

  ReplyDelete
 56. I have made a couple of picture post of DJ, but it's a good idea to make a post about his story. He came from Japan. I will make it at some point :)
  Anyway, all the posts with him are tagged "iguana" and the tags are in the bottom of my blog.
  Here are his videos : http://www.youtube.com/user/Killerbathduck/videos?view=0&flow=grid
  (Sorry, only iPhone quality x( )
  Happy sunday :)
  xxx
  Lara
  http://rockteraptor.blogspot.fi/

  ReplyDelete
 57. I have a similar diary!! Golden and shiny, as it has to be ;)
  xxxx

  http://thegoldenpaillettes.blogspot.com.es/

  ReplyDelete
 58. the gold card holder is so nice!
  I LOVE SHOPPING

  ReplyDelete
 59. the photos are all great..
  your ear ring is what got me drooling..

  Happy new year!

  ReplyDelete
 60. Happy New Year sweetie! Hope you had a lovely holiday.
  xxo

  ola
  www.stylesbyola.com

  ReplyDelete
 61. I don't know how I missed this post but I am seeing it now. Weird. Anyway, so sorry about your wallet. That is crazy! I've had the security alarms go off when I went into a store once too. I also had a security system deactivate a credit card. I love the black and white pictures and your new wallet is great. Wasn't that card holder one you posted about wanting a while ago? If so, nice that you got it! Have a great week!

  ReplyDelete