29.1.13

(Thrift) shopping again

Hey Ya! Time flies way too fast lately and I barely notice it evaporating because I'm insanely swamped with work right now and the weekends are always too brief anyway. This is as well the reason why I have at least two untold stories waiting to be shared with you. Both are about spending a Saturday (oops! one of those days was actually a Sunday) in Tartu and I'm going to start with the older trip that took place on the 20th of January. Not too long ago at all if I look into the smart calendar in front of me but it sure feels like far-away history!

Seppälä necklace | thrifted Carling cardigan | Fishbone waist-belt | boohoo.com dress | Guess leggings | Pertti Palmroth boots.

Anyway, what was our goal in Tartu? To shop, of course but not randomly. Our sublime purpose was to find me the right pair of winter boots and a flawless robe. And we were absolutely successful! My brand-new winter boots are from Sempre. The top material and the furry inner material is leather like I wanted and the heels are exactly right for slippy snowy Estonian winter. They are comfortable (even after 9 hours of walking!) and the sale price was 62.37 (the original price - 103.95 so I saved approximately 42). I'll leave you with a sneak peek photo that conjointly reveals a piece of my next outfit.


Now, my ideal robe comes from Change. It's fluffy, gentle, snow white and soft and I love it a lot! Besides, it was a complete bargain - 14.99 (the original price was wholly 49.95!).
I also purchased a pair of military print Fishbone jeans with low (but fortunately not too low) waist and skinny legs. Those were a bargain too: original price 39.95 but I paid only 9.95. Now I clearly must style them as soon as possible.


In addition I would like to show you four fresh (two of them are especially fresh i.e. brand-new) thrift store finds. The brand-new pieces still with tags are a beautiful airy orange (or tangerine) 365 Sunshine Bente strap top (2.50 whereby the original price was circa 23) and Imagio by Connection burgundy pencil skirt (2) that is just perfect when it comes to classy office clothes. Anyway, I also got a black polka dot cici che bone skirt (4) and a soft furry scarf (1.50) that I had been already looking for several months.


Those four are not my only recent thrifted pieces by the way. I have many more (at least 10, I think!) waiting to see the daylight and those cost me exactly 0.00 but this is already a future story. Just wait and see ;) For the time being try to enjoy my photos (I don't like those dark dull days with absolutely no real light!). Still let me know what you think because your comments are simply the best! See you soon, sweeties!

69 comments:

 1. Anonymous29/1/13 20:50

  Love your necklace! I have never seen anything like it, very cool!

  Sara

  ReplyDelete
 2. I don't understand how you do your succesful thrifting every time!
  Do you want to share some insider tips? Haha. You look lovely. Really
  like the necklace in combinationw with your cardigan. Is the colour mint
  or white?

  xx
  bree

  ReplyDelete
  Replies
  1. it's white :)
   my insider tips?
   1. be persistent
   2. set suitable price limits for yourself
   3. don't bother yourself with sizes too much
   4. find thrift stores that you truly love.
   good luck, Bree! :)

   Delete
 3. Great finds. I love thrifty deals. Gorgeous necklace. Really unique.

  ReplyDelete
 4. Ma ei jõua ära oodata millal saan lõpuks Tallinna kaltsukatesse tuuritama. See valge kampsun esimestel piltidel on nii ilus!

  ReplyDelete
  Replies
  1. leidsin selle kampsiku kunagi (2010) ühest Kiviõli sekkarist muide. ei teagi nüüd, kas see veel praegu eksisteerib või mitte, aga millalgi võiks üle kontrollida :)

   Delete
 5. The robe looks amazing! Feminine, fluffy and stylish =b can't go wrong with that!


  My Own Project


  GIVEAWAY - WIN A VOUCHER TO BUY A DRESS OF YOUR CHOICE

  ReplyDelete
 6. Great bag!

  http://voguesweetvogue.blogspot.com.es/

  ReplyDelete
 7. Bargains are so awesome! It always makes me happy when I get something with a good percent :D

  ReplyDelete
 8. You found some amazing deals :) I especially love the polka-dotted style skirt. And with tags attached! PS. That necklace you're wearing is spectacular

  ~Britta

  ReplyDelete
 9. wow, incredible thrifted pieces! love that you have a shopping goal in mind instead of buying everything in sight. wonderful photos dear xo jess
  www.stylizedluxe.blogspot.com

  ReplyDelete
 10. That fluffy robe looks so soft and cosy for your snowy winter....I want one! Also, love your amazing purple lace necklace - what a piece. Always impressed by what you can thrift up, I wish that I had your skills lovely. Is Tartu close by to your town in Estonia? Sounds like a fun shopping trip anyways!

  Couture Caddy x

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tartu is situated more or less 50 km from my hometown Jõgeva so it certainly is close.

   Delete
 11. oh man, I have the worst luck thrifting ever! Looks like you have all the luck, great finds!
  xx

  Here&Now
  Enter My MsDressy Giveaway

  ReplyDelete
 12. Oh, are these some of your thrifting find you were telling me about? I've been so excited to see what you found there! That polka dotted skirt is so gorgeous, that would be perfect for work and the fuzzy scarf looks so snuggy. Way to go on finding your perfect boots, that's always really hard to do and these look warm! (What a killer deal on them!)
  It's so hard trying to take picture this time of year with the light! I do love yours though, it's always so cool to see photos of your county, it's so pretty there. Your cardigan is so pretty as well, it has a dainty, sweet look to it but still looks really warm!

  ReplyDelete
  Replies
  1. I suppose I was telling you about those..
   among others (those 10 or so pieces), of course, hehe. I will take photos if I run across some sunshine in the near future :)

   Delete
 13. Oh fluffy robes, is there anything you can't fix ^_^
  Wow, and the boots look yummy, can't wait to see the photos!

  ReplyDelete
 14. I'm always so impressed by your thrift store finds - either Estonia has the most amazing thrift stores around, or you have an absolute gift for finding the gems among the rubble! But what really stands out to me are your boots; I love the pretty patent toe cap and I would never have guessed that they were fur-lined, they look so sleek and sophisticated :) Extra points for being stylish and practical at the same time!
  xox,
  Cee

  ReplyDelete
 15. uhh mul hakkas külm pilte vaadates! ja ma olen ka hommikumantli otsingul, aga seekord just siidisema ja kergema, sest neid pehmeid saunakaid on mul mitu. aga no MITTE KUSKIL pole! ja ma ei oska enam kuskilt otsida ka :(

  ReplyDelete
  Replies
  1. selle paari minuti jooksul ei jõudnud õnneks külm veel minuni :)
   aga kui ma hommikumantlit otsisin, nägin igal pool (Lindex, Change, Seppälä..) just õhukesi/lühikesi isendeid. neid ma aga talvel kanda ei taha. see valge oli üldse esimene korralik hommikumantel, mis ma oma elu jooksul ostnud olen (eelmised taolised olid kaltsukast. kandsin lagunemiseni ja siis ahju :P). ja veel, üks ilus punane kimono on mul Halensist kunagi tellitud ja uskumatult hästi peab vastu, nii-et võid ka seda lehte tsekkida.

   Delete
  2. Ma mäletan, et sul oli üks nunnu täpiline Lasenst - panen tühja või? Mul on veel siuke täpiline tudukomplekt ja siis nagu mäletan, et sa ostsid pehme hommikumantli millalgi...

   Delete
  3. mhm, paned tühja. olen hommikumantli (või noh, kimono) ostnud varem vaid Halensist. aga sa pead ilmselt silmas kunagi Seppäläst ostetud sooja täpilist kapuutsiga öösärki. või misiganes selle ametlik nimi olla võiks, aga hommikumantli mõõtu ta kindlasti välja ei anna (st liiga lühike, ei käi eest lahti jne) :P

   Delete
  4. Okei, ma ei tea siis, kuidas mulle see niimoodi meelde on jäänud, et sul on mu tudukatega samast pesakonnast hommikumantel :D mõtlesin veel, mul võiks ka olla, siis oleks kohe komplekt! Ja see kõik paneb mu kurvastama jälle, et LaSenza ära viidi.. Täna käisime just sõbrannaga seda uut tsekkimas ja halasime, et lasenzat pole. Aled olid täitsa magusad seal alati :)

   Delete
  5. kusjuures, La Senza kraami saab Realisatsioonikeskustest, mis viitaks justkui sellele, et neil ei läinud Taskus kõige paremini.. kuigi jah, minu silmis on Change ja La Senza nii sarnased, et vahet pole. alguses mõtlesin isegi, et vahetati lihtsalt nimi ära :P (pole eriline La Senza fänn kunagi olnud, mistõttu ei tea neist suurt midagi).

   Delete
  6. nad viisid keti tervest Eestist välja, kuna neile paistis, et bränd oli pigem konservatiivsele eestlasele liiast. ja tõid Change asemele, kuna see on vähe konservatiivsem ja peaks rohkematele peale minema. mulle ausalt öeldes meeldis La Senza välismaine kaubavalik rohkem, kuna siin kippus sillerdav ja ära polsterdatud pesu mu jaoks domineerima, aga sellegipoolest leidsin alati ka midagi enda maitsele. ja kvaliteedi kohta pole mul ka ühtki halba sõna öelda. ma arvan, et kui ühel hetkel Change lihtsalt omaks võtta, on tegemist ka täitsa mõistliku poega, aga esialgu on nõme ja harjumatu, kui niigi on poode vähe ja siis see üks, kus sa harjunud käima oled, viiakse ka minema. mm ja rääkimata sellest, et kui Change hinnaklassi vaatasin, siis märkasin, et mu CK pesukomplektid on ka vähem maksma läinud, kui mõni sealne rinnahoidja üksinda, mis mind tõsiselt üllatas, aga eks see ilmselt oleneb jälle

   Delete
  7. vot kui aus olla, siis ma ei ole isegi sealset pesu vaadanud. olen selline koonerdaja, et täishinnaga ei raatsi niikuinii suurt midagi osta :( (vahel on päris tüütu selline olla, aga no iseloomu nii kergelt ei muuda ju :D). aga jah, CK puhul on vähemalt teada, et see kestab PIKKI aastaid ja on mugav ka. Seppäläst olen ka päris korralikku pesukraami saanud soodukate ajal ja pean tõdema, et on kestnud sama hästi kui näiteks CK või Tommy Hilfiger. seda muidugi juhul, kui ei vali mingit puuvillast rinnahoidjat. no need ei kesta küll absoluutselt :D

   Delete
  8. ma olen CKga päris mitu korda tegelt ka vastu pükse nii-öelda saanud: pesu hõõrub, poes ei saa aru ja pärast ei saagi kanda. ükskord lagunes laiali ka, lihtsalt hargnes lahti. aga on ka vedanud ja selliseid, mis on tõesti kestnud ja on mugavad ka. no eks nii võib olla iga firmaga: kord veab, siis jälle mitte. ma olen nüüd ise ka Seppälä ja Lindexi peale mõelnud, sest no olgem ausad, suuri valikuid meil siin pole. ükskord pubekana oli mul mingi Seppälä komplekt, aga see hõõrus mul jälle midagi katki ja siis ma solvusin - välja nägi küll nunnu. rohkem pole seni proovinud. muidu on mul puuvillased rinnahoidjad väga hästi kestnud ja on väga mugavad. samuse La Senza omad kas või ja ühed Hilfigeri omad on mul nii-nii totaalsed lemmikud. väga kenasti kestnud. kena conversation meil siin jälle :D tegelt peaks õlleklaasi vms taga olema wink-wink

   (ma ei saanud seda vastust millegipärast siia üldse postitada, nii et kui seda lõpuks kuidagi salaja ikkagi mingi miljon siia potsatab, siis never mind :D)

   Delete
  9. jah, CK-ga meenub mulle siiski üks kord, kui ostsin midagi, mida kunagi kandnud pole. nii ebamugav korv oli lihtsalt. aga kui nüüd võrrelda Lindexit ja Seppälät, siis Lindexit ma väga ei soovita pesu poole pealt, kuna Seppälä asjad peavad pesus tunduvalt paremini vastu (st kui pole puuvillane, mis võib topiliseks minna :D). selles mõttes meeldivad mulle muud materjalid rohkem. eriti igasugused pitsid, sest need peavad minu praktikas kõige paremini vastu. aga jah, see õlleklaaside planeerimine pole väga sihile viinud vist.. ma ei tea, miks. pole nagu väga raske tegelikult.. see olematu vahemaa :D kahju, et mul ühtegi puhkust silmapiiril pole, muidu saaks Tartus ka tsillida. aa, muide, mis sa järgmisel nv-l teed? ;)

   Delete
  10. ei tea tõesti :D nädalavahetused lähevad ka nii, nagu nad lähevad. kiiresti ja ega suurt ei viitsigi midagi teha. järgmisel nädalavahetusel on mul sõbranna ärasaatmispidu, mis ühtlasi tuletab mulle veits kurbusega meelde, et semestri alguseni on vaid nädalake jäänud, mis on ühest küljest nii tore, aga teisest küljest paistab mul just eesolevale semestrile koondunud olevat stuudiumi kõige rõvedamad ained..

   Delete
 16. I really love your look, esp your collar necklace ^^

  Caroline
  Please feel free to join my giveaway : $80 MsDressy Gift Voucher
  http://missoline.com/

  ReplyDelete
 17. You got some truly gorgeous things dear Maiken, as usual though! I like how many colourful stuff you've just purchased. Spring here we come!:)
  And your look is so feminine and pretty. That necklace is beyond cute.
  Thank you dear so, so much for your answers and helping me out with me little research. I really appreciate it!

  Xx

  Alexandra

  www.fashion-bridge.blogspot.com

  ReplyDelete
 18. Ow. I hope your working stuff will ease up.. It's ok to be loaded with work sometimes but not constantly.. :P
  Those Fishbone jeans.. wow! They don't sell Fishbone in Finland any more. I used to like their jeans loads!!
  Also love the thrift store bargains, I should check out thrift stores way more often.
  The necklace is awesome, I didn't spot such in finnish Seppälä :P.

  You look great ^^

  x, Lara

  http://rockteraptor.blogspot.fi/

  ReplyDelete
  Replies
  1. that necklace is EXTRA old. I can't even remember anymore when did I buy it. ancient history :P

   Delete
 19. I hope your schedule calms down soon! I know what you mean, the weekends always go by too quickly.

  Love that lacy necklace - so unique :)

  ReplyDelete
 20. pretty necklace.
  xx
  Ola
  www.stylesbyola.com

  ReplyDelete
 21. Always refreshing to see how good you are at thrifting, love that!. Enjoy the rest of your week dear. xx/Madison

  ReplyDelete
 22. Ooh I love your boots (and what a saving), they're so stylish and perfect for this weather. In the UK we don't get snow too often, although it snowed a lot recently and all my footwear is completely inappropriate for the weather, I slip and slide everywhere! xx

  Almost Delightful

  ReplyDelete
 23. Your outfit is so pretty, I LOVE your purple necklace! It makes such a statement and your new boots are amazing, that's awesome that it's both functional and cute. And wow so many good thrift finds, I especially love the dot skirt. I so wish the thrift store I go to isn't so far away because I always see your amazing thrift store finds and it makes want to go thrifting :)

  ReplyDelete
 24. omg i am in love with your necklace!!!!!!! :D its so beautiful and its purple and thats my fav color so it makes me love it even more ;)

  katslovefashion.blogspot.com

  ReplyDelete
 25. I love the boots you picked up!! I've been seeing some great deals on boots also but they are always sold out in my size. Now is the best time to buy them at a good price, that is for sure! I also really love your purple crochet-style necklace. It is super unique & fun!
  :)
  Allison

  A's Fashion Files
  Shop Kawaii Kitsch by A on Etsy, and get free domestic shipping with code FREESHIP

  ReplyDelete
 26. Crazy how fast time flies by, huh?
  Haha, wow looks like you scored big time on thrifting! Can't wait to see you wear it :)
  Also, I LOVE that bold purple necklace you're rocking. So pretty <3

  Enter to win an $80 voucher to MsDressy!
  Trendy Teal

  ReplyDelete
 27. Your necklace is oh so beautiful! Love it!!!!!! Great look dear!

  FASHION CAT
  www.myfashioncat.com

  ReplyDelete
 28. You def scored some great pieces, and I can't wait to see those jeans. Love the fade and rips.

  ReplyDelete
 29. Great new things! I love the thrifted finds and can't wait to see you style them all! I haven't gone thrift shopping for a while and you're making me want to go again! I love the dot skirt and I think orange is a pretty color on you! I love the cozy robe too! Have a great Thursday!

  ReplyDelete
 30. Oh that necklace is just gorgeous ! ^^ Cute look & great newbies too. :)

  Thanks so much for all the comments. I've read every single one of them and smiled A LOT. ♥
  I'd love to reply to each and every one, but that kind of comment box hasn't worked in my blog, I don't know why :(

  Satu
  Indie by heart

  ReplyDelete
 31. hooray for a successful shopping trip and finding your well loved robe! those jeans look like fab. maiken your winter outfit with the cardigan, necklace and butterfly belt is divinely sweet. i'm reminded of a snow princess. your black thrifted finds look so soft and comfortable, while being professional too. :)

  ReplyDelete
 32. wow, you're so good at thrift shopping!!!! love all the nice things you bought especially those boots and the burgundy skirt!! very chic!!

  ps: thanks for reading my previous post!

  czarina of paint it stripes
  new post is up :)

  ReplyDelete
 33. I want your denim pants and your boots! I love thrifted stuff too, you can check them out on our blog! ^◡^

  P.S. How about following each other? ^◡^

  Fashionmoto
  LookBook
  Facebook
  Bloglovin
  Google+
  Twitter
  Pinterest
  Tumblr
  Fashiolista

  ReplyDelete
 34. nice blog. follow you. :) http://beautyandfashion-makeup.blogspot.hu/

  ReplyDelete
 35. I love that butterfly belt - how darling!

  XO
  Pearls & Paws

  ReplyDelete
 36. You look so pretty. I love that purple necklace!

  xo, Yi-chia
  Always Maylee

  ReplyDelete
 37. wow so many cool stuff! You look great btw! And great blog you have!!

  Check out mine and follow me through GFC if you like it:
  http://thesedaysfashion.blogspot.com

  ReplyDelete
 38. You always get awesome pieces, Estonia have some awesome thrift shops for sure! I really love that lace necklace it's very unique and original and I like how you wore it I'm not sure of being able to style it as well as you. Have a nice weekend Maiken!

  ReplyDelete
 39. great layering! I love belted sweaters. this is a great winter outfit! It's hard to believe it's so cold and snowy there when I didn't even need a sweater here today! I'm going to mnmiss my layering when summer really hits :( GREAT necklace btw


  The House of Shoes

  ReplyDelete
 40. See...this reminds me that I need a robe. O really do.
  Alsok, wow...you still have so much snow. I love snow but we hardly ever get it. And when we do, it melts after like...a day.

  ReplyDelete
 41. I love your necklace on first picture :D

  ReplyDelete
 42. I love the necklace!!! so cute and the color is fabulous!! Is a DIY??? xx!!

  http://thegoldenpaillettes.blogspot.com/

  ReplyDelete
 43. What great finds! I can't wait to see your upcoming blog posts! What kind of work do you do? Thank you for your kind comment on my blog! When did you try pink highlights? I've missed it!

  xxx
  E from Helsinki
  http://dragonflyelisabeth.blogspot.fi/

  ReplyDelete
  Replies
  1. I wrote about my work here: http://maikeniblogi.blogspot.com/2012/03/questions-answers-part-two.html
   it was the last question. but when it comes to pink highlights then that was long ago. I don't even remember the exact year any more but maybe 2008 or 2009. it was Barbie pink and I loved it :)

   Delete
 44. I like your winter attire!!! Where'd you get your necklace, I want it too! It's such a conversation starter and I guess it can doll up an otherwise dull look. Perfect choice :)

  ReplyDelete
 45. great buys!
  i'm now following you on gfc - hope you do the same xx
  www.vicariousLA.com

  ReplyDelete
 46. really nice look, love your boots and the color of your necklace:)
  xx Kate

  The Style Department

  ReplyDelete
 47. Love those wintery boots you found,you have to invest in proper boots for winter,keep you warm and dry,and you saved a lot of money on these too,as always!
  I love your thrifted buys,and I cant believe you have atleast another 10 more thrifted finds to show,and cost you nothing? look forward to hearing the story behind those :D
  You look beautiful in these phots,and the detail in that necklace is gorgeous,looks so delicate x
  Hope your well and hope your having a lovely week so far.

  ReplyDelete
 48. That's a lot of shopping!!!
  Love your boots & lace bib!!!
  Do stop by my blog too when you have time dear!
  FASHION PANACHE BLOG

  ReplyDelete