7.5.13

A different kind of Dermoshop and Oriflame haul

I was completely eager to write this post a lot earlier but then suddenly arrived the warmest (and the most exhausting) weekend ever. We finally experienced practically +20°C and that of course meant some breezy sunbathing and plenty of important outdoor action such as planting a baby pear-tree and a green currant + seeding some multicoloured carrots, dill and various lettuces. Soon different onions will follow and we already eat our delicious home-grown cucumbers too. But enough of my gardening news now...
although this post contains several springlike pieces of our garden anyway, all from sunny May Day :)


So, without further ado, for one thing my freshest beauty products from Dermoshop:
1. Argan Oil Winter Hair Repair (290 ml 7.90 EUR) - can be used daily as a conditioner or also as a mask 1-2 times a week. This product contains efficiently moisturizing luxurious argan oil, strengthening keratin and replenishing provitamin B5 (read more here). Unfortunately I haven't tried it yet but I'm sure I very shortly will.
2. Amber Body Lotion (240 ml 2.90 EUR) - I use it practically every day and it's one pretty awesome and efficient moisturizer. The strong sweet fragrance comes from almonds and vanilla and I'm a girl who loves intense scents! Its texture is lightweight and smooth as well (read more here).
3. Amber Shower Gel (240 ml 2.70 EUR) - the partner of my body lotion of the same name. As soon as one of my current shower gels from The Body Shop empties I will start using it and I believe it's conjointly my very first Dermosil shower gel ever (read more here).


4. Tar Spa Bath Salts (270 g free bonus product) - another product with extra strong scent but I just adore the smell of tar! And I keep trying to put it to the test for a nice foot bath but time always evaporates imperceptibly and it's still waiting for me (read more here).
5. Primo Anti-Wrinkle Eye Gel (2.5 ml 4.90 EUR) - this cooling gel promises to refresh, soothe and moisturize. And I do like that cooling and calming effect in the early mornings but I keep turning back to my All About Eyes Serum De-Puffing Eye Massage from Clinique because of its metallic (very chilly!) roll-on and better texture (absorbs considerably faster!). Besides, Dermosil's product doesn't want my concealer on top of it. Those two simply don't match very well and on weekdays that's an issue but I can always use it in the nighttime or on Sundays since it actually works pretty decently after all.
6. Primo Self Tanning Facial Moussy Cream (2 free samples) - I used one sample and unfortunately didn't like the product at all: the smell was quite bad (and typical for a self tanner) and the final result slightly too uneven although I applied it evenly and moderately. Definitely not a keeper.


And secondly something new and also a couple of old-timers from Oriflame:
7. Milk & Honey Gold Shampoo and 8. Milk & Honey Gold Conditioner - hair care set only 3.89 EUR - read about my good old favourites since 2011 here.
9. Lip Impact Crayon in shade Striking Rose (4.59 EUR) - after my first, very brief impression the colour I chose seems to be really intense and bright on the lips! Smells like irresistibly sweet candy by the way and definitely is long-lasting. But I haven't used the product properly yet so it's too early for an adequate opinion and I still wonder how to sharpen that thing when necessary?
10. Pure Nature Organic Açai Berry & Pomegranate Lip Balm (1.79 EUR) - red-tinted lip balm containing antioxidants that help shield the skin from damaging free-radicals. Unfortunately not a very good product because it just doesn't make my lips smooth enough (and the package strikes all the time, i.e. the product doesn't properly move back in). "Mediocre" is probably the fairest judgement for that cheap lip balm.

Have you tried any of these products?


Last but not least you can see my May nails from yesterday. The manicure was followed by 9 512 steps i.e. 7.13 km long walk with my mother to complete the sunny Monday properly and healthily.
Enjoy the photos and let me know what your thoughts are. And I honestly hope to see you sooner than usually because I have so much (for example entirely three outfits ;) to share with you!

44 comments:

 1. You're photography is always so spot on - love these! But most especially your nails! *_* Omgsh, they're amazing <3

  Trendy Teal

  ReplyDelete
 2. Great post dear Maiken, I love reading reviews to beauty products. I definitely want to try Argan Oil Winter Hair Repair. God knows I need some good hair products!:) It's awesome that it's finally nice, warm weather over there. I see Elvis really enjoys it. Your manicure is fantastic as always

  Xx

  Alexandra

  www.fashion-bridge.blogspot.com

  ReplyDelete
 3. I love to hear your gardening stories btw. I always wanted a garden :D

  Wow, those nails, that's art right there!

  ReplyDelete
 4. lepatriinu pilt tegi mu kuidagi seletamatult rõõmsaks kohe hommikul :) mul ise pole veel õnnestunud sel aastal triinukest kohata, aga nad on mu jaoks kuidagi ühed kõige suuremad suvekuulutajad tavaliselt.
  Dermoshopilt pole mitte kunagi mitte midagi proovinud, aga need taolised huulepliiatsid on küll nii mõnusad. Clinique vist tuligi nendega kõige esimesena välja (ma muidugi täiesti kindel pole, aga need jäid mulle kõige esimesena silma ja tundub, et on vist kõige "kuulsamad"). igatahes mul on neid vist mingi kolm ja need on hästi-hästi mõnusad küll (hullult niisutavad + mugavad kasutada). teritada ma neid ei oska, aga siiani pole mind vähemalt kuidagi häirima hakanud, et see terav ots ära kadus, pigem on vist isegi mugavam - suurem pind ja pehmem ka

  ReplyDelete
  Replies
  1. see oli tõenäoliselt mu esimene lepatriinu sel kevadel ja kui teda juhuslikult lillepeenras märkasin, tormasin kohe tuppa kaamerat tooma (Eriku jätsin peenra kõrvale valvama :D).
   muide, huulepliiats on Oriflame'ilt ja algselt hakkasin muidugi piiluma Clinique'i chubby stick-e, aga ostmiseni asi ei jõudnudki kunagi. mis toonid sul on? ja kas see pliiatsi ots siis lõpuks liiga väikseks ei kulu? st nagu näiteks silmapliiatsite puhul juhtub.

   Delete
  2. jajaa, sellest, et see Oriflame on, sain ma aru. ma oleks pidanud selle lause nii eraldama, et sa ka aru saaks, et ma aru sain :D my bad
   igatahes, otsisin selle peale kohe välja need. whole lotta honey on selline pruunikam ja mida ma kasutan sügisel rohkem. chunky cherry on täitsa punane, mis on minu jaoks suht aastaringselt kasutusel (seda on lihtsam peale kanda + see pole nii intensiivne kui huulepulk, nii et hea kasutada, kui kergemat punast tahaks). ja siis on curvy candy, mis on selline roosakas ja mille ma just paar päeva tagasi omale jälle kotti viskasin. mõnus suvine selline. otsad on läinud selliseks lapikuks nagu tavalistelgi huulepulkadel lõpuks läheb. see peenike ots nagu kaob ära ja jookseb sinna laiema osa sisse. silma puhul see peabki olema terav, et peenikest joont teha, aga huule puhul ei ole see vajalik. nii et selles suhtes mulle isegi sobib rohkem, kui ta juba selline lapik on, siis saab kiiremini tulemuse kätte.

   Delete
  3. tegelikult pidasin kulumise all seda silmas, et silmapliiatsitel kulub ju lõpuks see südamiku osa kuni puiduni ära, mis tingib ka teritamise. et kas nende huulepliiatsitega ei juhtu sama, st et mingil hetkel saab see värviline osa lihtsalt otsa, aga teritada seda vist ei saa ju? :P
   igatahes tsekkisin Clinique'i kodukalt su toonid üle ja seal on veel nii mõnigi selline, mida hirmsasti proovida tahaks, nt Mighty Mimosa, Oversized Orange.. ühesõnaga hunnik toredaid värve :) ja ma loodan, et saan ka millalgi ühe sellise legendaarse pulga omanikuks.

   Delete
  4. emm ma nagu korraks mõtlesin seda, aga ma nüüd ei ole ikka päris kindel, kas ma tõepoolest sinust õigest aru saan :D selles mõttes, et selle pliiatsi puhul on ju otsas see nupukene, millest sa seda kerid ja teda tuleb muudkui juurde. nagu tavaline huulepulk. et ta algul kulub selle plastikosani ära, aga sa kerid teda kogu aeg juurde sealt, kuniks täiesti otsa saab, kui saab.

   Delete
  5. sinu pliiatsitel on, minu omal ei tundu nagu olevat :S :D sellest ka mu küsimus/probleem...
   uurisin nüüd veidi asja ja seda tuleb siiski teritada, aga jah, ma kahtlen, et nii jämedat teritajat oman :D

   Delete
  6. hmm no sellisel juhul on see veider. selles mõttes, et pildi pealt tundus üleval nagu olevat see keeramise vidin. sinu pliiats siis ei ole plastikust või mingist taolisest asjast? kui on, ja see keeramise vidin ei tööta või ei eksisteeri, siis on küll nagu väga veider leiutis Oriflame'i poolt. selles mõttes, et ma nagu isegi ei tahaks uskuda, et keegi sellise totrusega hakkama saab :D arvestades seda, kui mitmeid sarnaseid huulepulki juba väljas on ja kuidas need tehtud on. see oleks nagu midagi sellist, et teeme omamoodi ripsmetuši ja ärme pane harja juurde vms :D

   Delete
  7. tsekkisin erinevate riikide Oriflame'i kodukaid + muid nii-öelda ilulehekülgi ja mitmed imestasid seal ka selle sama asja üle. tõepoolest veider, aga siiski tõsi. Oriflame'il endal pidavat sobiv teritaja olemas olema, aga Eesti lehelt ma seda kahjuks ei leidnud, nii-et peab uurima veel..

   Delete
 5. The first photo is the best ! :)

  gabulka-lovelygirl.blogspot.cz

  ReplyDelete
 6. Esimene pilt on niiiiii kena, paneb mõtlema, et peaksin sel suvel ikkagi makroobjektiivi panustama. Ja küüsed on väga väga ilusad :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. makroobjektiiv on üks sõltuvust tekitav vidin, aga ma ei kujutaks enam elu selleta ettegi, kuna nii mõnus on igasuguseid pisikesi detaile otsida ja jäädvustada. eriti nüüd, kui soojad ilmad lõpuks saabunud on ja igasugused toredad tegelased aias tegutsevad :) kindlasti väärt investeering!

   Delete
 7. Love those nails, I love your photography.xx

  ReplyDelete
 8. PUPPYYY! :) Also, your nails are super awesome. I wish I had your precision. Hopefully the argan oil works well for you :) I've meaning to try some cause my hair is soo dry-- maybe report back letting us know the outcome!

  Mili from call me, Maeby

  ReplyDelete
 9. All of these products are new to me! When it comes to beauty, I tend to reach for the same products over and over - shampoos from Garnier, body washes from Yves Rocher and cleansers from Bioderma. Come to think of it, I'm not even sure if I could find Dermosil or Oriflame here in France, although I must say the packaging for Dermosil makes it look very tempting and I could probably use some hair repair oil!
  xox,
  Cee
  PS: So glad to hear you finally had some spring/summer weather, your little pup looks awfully pleased about it :)

  ReplyDelete
 10. wow....great photos! Beautiful nail polish!

  FASHION CAT
  www.myfashioncat.com

  ReplyDelete
 11. Love the color of the lip crayon - very fun! And that ladybug photo is awesome :)

  ReplyDelete
 12. Oh, I came here yesterday (early), there was no new post - so good I came here again today! I totally understand you were enjoying the time outside, sunny weather is coming! I love the pictures of your garden, the dog is looooovely! Also, I always wanted to try the Argan oil... so let's see if I buy one... I think I'll wait for your review :) The nails are greeeeat! I think I want to try that way! That is so creative, I never saw that before! Very nice!

  ReplyDelete
 13. I love that picture of the ladybug! And your nails are so cute, such a great manicure!

  xo, Yi-chia
  Always Maylee

  ReplyDelete
 14. awesome pictures!! :)

  thinkerbellethoughts.blogspot.com

  ReplyDelete
 15. Your garden sounds so awesome and delicious! Thanks for sharing so many incredible beauty products! You manicure is just gorgeous!

  Rebecca
  www.winnipegstyle.ca

  ReplyDelete
 16. your nails are gorgeous& your puppy is over cute MAIKEN

  ReplyDelete
 17. Aaaaah, the weather sounds so lovely! And by all means, continue with the gardening talk, I love gardening! (Is there anything better than eating veggies right out of your garden? They just have the best taste! We grew a ton of beets and potatoes last summer and they really spoiled me towards the store bought ones. It was like ic, just not any where near as good!) Heh, so yes please, talk all you want about your garden, I always love seeing other people's gardens. We didn't get ours started this year since were getting ready to move and we're going to be really busy with house repairs all summer but I'm hoping I'll have enough time to get a tiny garden going, maybe some tomatoes to can. And how awesome are lady bugs?

  Your nails are so lovely, I'm really bad about doing anything about my nails. (I can't even hardly paint within the lines.) I really love the one sparkly blue polish on your middle nail, that is just the prettiest shade of blue.

  Enjoy all of that nice weather, Im so happy it finally warmed up for you! :)

  ReplyDelete
 18. I'm happy you're enjoying the good weather as well! Concerning your comment on my blog, oh then you're stronger than me! :D I just get wildly excited over movies and tv shows! You don't have a favorite movie/tv show?
  Thanks for the link, I'll have a look!
  We have several art museums in Helsinki that showcases photosgraphs, e.g. this one: http://www.valokuvataiteenmuseo.fi/en.

  xxx
  E from Helsinki
  http://dragonflyelisabeth.blogspot.fi/

  ReplyDelete
 19. love those BEAUTIFUL NAILS!!!!! I cannot live without my argan oil too. Had to bring it everywhere I go every single time :) Cute lady bug ...look at the vibrancy in the character.

  ReplyDelete
 20. Wow, your nail polish looks amazing! ;) I can see the wheather changes on your posts:) Last post was filled with snow, this one is sunny and green! Love the pics.
  By the way, never tryes any of these products ;)

  Love, Egle G. {HideInSugar}

  ReplyDelete
 21. great details! but doggy is who's the most pretty always

  xx
  Lyosha
  Inside and Outside Blog

  ReplyDelete
 22. Liked reading your opinions about the products you bought. You made me eager to go and buy them myself!

  xx me-travelleroftheworld.blogspot.com

  ReplyDelete
 23. ah these photos are so lovely! really want to try some of those products
  www.marylee31.blogspot.com
  x

  ReplyDelete
 24. ooh yay for warmer weather!! it got warm here too! :D your nails are sooooo beautiful!!!!!!!! :D

  katslovefashion.blogspot.com

  ReplyDelete
 25. stunning pics and great post
  <3

  ReplyDelete
 26. I don't know any of these products to be honest haha. I always love your photos, and that manicure is super cute! I hope you'll get the time to share those outfits, you seem to be pretty excited about the weather :)

  ReplyDelete
 27. I love the pics! So beautiful:)

  http://theprintedsea.blogspot.de/

  Win a pair of sunglasses: http://theprintedsea.blogspot.de/2013/05/firmoo-giveaway.html

  ReplyDelete
 28. Quite I nice beauty haul I must say! :) I'm still waiting for my order from Fragrance Direct since their estimated shipping time has gone up -- I'm already quite anxious to get it already and seeing beauty haul posts wont make this any easier hehe ;)

  I hope you're having a lovely weekend, and Happy Mother's Day! Are you able to spend it with your mum? :) We had dinner last night and will go to spend the day at our summer cottage :)

  Indie by heart

  ReplyDelete
 29. I'm happy that you like the art as well :) Yeah I definitely think you should try it too!
  My favorite shows right now are Revenge, Downtown Abbey, Dragons' Den..but my all time favorite is of course Sex and the City.

  xxx
  E from Helsinki
  http://dragonflyelisabeth.blogspot.fi/

  ReplyDelete
 30. Ah, so the spring arrived over there quicker than here. My heating is still on so...ugh.
  Nice collection of products, btw. I particularly love argan oil as I am a fan of ANYTHING with argan oil.

  ReplyDelete
 31. Dang I really think I need that argon oil. My hair is so dry and in desperate need of help haha. And ooo the bath salts sounds wonderful, must be so relaxing when using it. By the way, I really like that ladybug picture. The focus is so spot on. Which lens are you using?I only have one at the moment and since it's a portrait type lens, I can't take pictures of really small things. But i'm hoping to buy more lens soon! :)

  ReplyDelete
 32. I always love your nail art! Your garden sounds amazing, I am a newbie to gardening so keeping it very simple with some kale and flowers. That ladybug picture is so adorable, a keeper!

  ReplyDelete
 33. dear maiken, your spring photos are excellent! those hair products sound divine. is that the secret to your great hair? oh, and she did a fab job on your nails. hello elvis. :)

  ReplyDelete
 34. fabulous blog!
  http://saltskinned.blogspot.com.au

  ReplyDelete
 35. Nails and Elvis! Love it,so cute! I love your nail art,and of course Elvis looks so cute,mucky in the mud :D
  Home grown veg all sounds so yummy and healthy,soon as I get my own place,I want my own little garden to plant ,beautiful flowers and fresh fruit and veg!
  Lots of gorgeous beauty treats,Ive recently started using argan oil,and love it,smells lovely and works wonders,makes your hair so shiney and soft!

  ReplyDelete
 36. i've always wanted to try hair oil. i think i need it! i love your nails. you always are so creative!

  http://spinning-threads.blogspot.com

  ReplyDelete