26.3.14

Almost spring

Today I have prepared something rather miscellaneous for you: a very simple early-spring outfit from March 14, a few modest and not so modest goodies I bought or received from Tartu on March 15 while my fiancé was tensely car shopping there; some sunny March moments and some snowy March moments, and a little bit of Elvis too.

So, for starters this is what I wore to work on an ordinary Friday. And after taking those few outfit photos we had to stack all the fresh firewood you can see lounging around me. Elvis, smart as a whip, was of course wisely assisting us and later on he inspected the outcome from the top of our diligent stack. Clearly he approved.

thrifted sunnies and scarf | Oriflame earrings | thrifted att. imitation leather jacket | New Yorker belt | Guess Premium jeans | Pearlz wedges | wallet (link) c/o Born Pretty.


Now, what does my various haul include? For one thing this mustard brown pair of boots (€49.95 24.98) and an adorable hair elastics cupcake (€5.95 2.98) from Seppälä. Finally a decent bunch of elastics without those evil metal details, from the little girls' section, by the way, thence the cuteness ;) And those booties are my very first pair in such shade. You're going to see them in another springlike outfit post already next week.

Anyway, I also visited a thrift shop and came across two decorative goodies for our home: a potential (I need to buy some batteries to make sure if it still works) massage pillow (€1.50) and a handmade book shape matchbox (€2). Oh and those vivid pink flower shape earrings and the matching necklace from Expressions are something I miraculously won through a Facebook competition. I rarely participate in such things so it definitely had to be a miracle, a very nice one! And as always I'm curious, what did you last win?


And last but not least some greenery from the window sills of our dining and living room and "some" white stuff that conquered the surroundings of our house on March 19-20. Though today the white substance luckily is ancient history (yay!). But I hope you enjoyed this easy and versatile photo post. Next time I will share a colourful outfit and some extra fancy thrift shop findings so be on the lookout for that. See you next week!

30 comments:

 1. Oh man, that matchbox!!!! It's so pretty! And the pillow looks like something squishable! :D
  I've been looking for decent hair elastics, that don't hurt like hair. Browsing through the kid's section is good idea! :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. if the massage function of that pillow actually works I'm probably one very happy girl because I looove massages! :D

   Delete
 2. like hell* not hair :D

  ReplyDelete
 3. Isegi ehk liiga tagasihoidlik riietus sinu jaoks .. Ja noh, neljajalgne on ka sama vahva nagu alati :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. tead, mul oli seal tagi all tegelikult nii värve ja mustreid kui ka ehteid, aga lihtsalt unustasime neid jäädvustada. puude ladumine ootas ju ;) kuigi jah, tõepoolest natuke naljakas oli postitada sellist väga lihtsat (või noh, üleni musta) riietust. aga samas ma ei riietugi ju kunagi blogi jaoks, nii-et eks siia satub nii üht kui ka teist :)

   Delete
 4. oh meil on ka sellised valged maitsetaimede potid. meie omadele pole ainult midagi peale kirjutatud - ma eeldan, et sa kirjutasid ka ise? igatahes on need nunnud potid!

  aga oioi, kas ma kuulsin õigesti, et üks nunnu karvapall tuleb mai algul meile külla? :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. need potid tulidki just sellistena koos musta puidust alusega ja iga potti kaunistab vastava maitsetaime pilt+nimi. basiiliku ja peterselli pottides on õiged taimed, aga tüümiani omas vist miskid salatilehed, kui õigesti mäletan. ja Rakvere vara realiseerimises müüdi neid tegelasi.

   muide, enam polegi karvapall, need pildid on juba aegunud. Elduril nüüd tunduvalt lühem ja suvisem sonks ;) aga just nii, täna ütlesin Eldurile endale ka, et mai alguses saab ta suure linna elu natuke nautida.

   Delete
  2. meie omad tulid valgel alusel ja ilma kirjadeta. a ma ei mäleta enam, kust need pärinevad... igatahes toredad.

   juhhei! ma polegi teda sada aastat näinud :) kauaks ta tuleb üldsegi? ee ja mitte, et ma nuriseks, täiesti vastupidi, aga miks ta tuleb üldsegi? :D martti ilmselgelt jälle ei teadnud midagi...

   Delete
  3. jõulude ajal nägite põgusalt vist viimati, kui ma nüüd õigesti mäletan. aga jah, ma Marttile rääkisin tegelikult mitu korda, miks, kauaks, millal (jne) ta tuleb :P igatahes, 10ndal läheb meil lennuk Kreetale (kell 14:20), nii-et kuskil 9nda õhtul tahaks siis Eldurtsiku üle anda (või siis 10nda hommikul, kui te parajasti Jõgeval peaks olema näiteks). tagasi tuleme 17ndal, aga seda kellaaega ma veel öelda ei oska. kui see vähegi päevane aeg on, tuleme 17ndal talle järele ka :) aga vaatasin praegu Novatoursi kodukalt, et vähemalt praeguse seisuga on siiski öine aeg, nii-et 18ndaks siis jääks see järgitulek. see on siuke esialgne info siis :)

   Delete
  4. ei näinudki lõpuks jõulude ajal, kuulsime niuksumist ainult. veelgi rohkem aega on möödas tuustiku nägemisest :(

   aga ohh reis! seda ma ei teadnudki! mõnna-mõnna. ma vaatasin, et kuupäevad on nädalavahetuse omad, nii et ilmselt töötab see päris hästi ja ei pea end veel eraldi spetsiaalsel reisiga Tartusse väsitama. me tuleme ise ka suure tõenäosusega sel ajal Jõgevale ja toimetame ta oma soojalt maalt naasnud kadestamisväärselt jumekate vanemate kätte tagasi. aga muidugi, see on kaugel veel, nii et eks näis, mis saab. aga ma usun, et see töötab ilmselt päris kenasti.

   Delete
  5. no siis nüüd saate küll päris pikalt muljetada (eks-)karvikuga. ta on suur suhtleja meil. ja lühikese sonksiga niiiii nunnu ja siidine, et kallistan teda pidevalt pooleks :D aga igatahes jah, ma ise usun samuti, et töötab hästi. peab töötama :D huh ja õnneks enam väga kaugel polegi! vot detsembris, kui ära bronnisime, oli ülikaugel, piinavalt kaugel lausa. nüüd ju vaid kuu ja natuke peale jäänud :) varsti tasub kohvrit eelpakkima hakata, äkki siis ei pea eelviimasel päeval paaniliselt sinna asju suruma, haha.

   Delete
 5. Lovely post ! :) And really cute win, too. I actually last won on Sunday, when I found out I was the winner of a beauty giveaway on Instagram :) So fun, since I rarely win anything .. At least not on lottery or something. :P

  The weather has surely been hectic, ups and downs - warm and cold. I was preparing for spring/summer season already when the snow suddenly hit - again :D But it's been really sunny lately so I hope it all melts soon and I can finally start dressing more lightly and wearing all my spring shoes too .. Plus the amount of sunlight will make me feel a lot happier too.

  I hope you've been having a lovely week so far! xx

  Satu

  ReplyDelete
 6. Ordinary Friday! That outfit is anything but ordinary. Hot pink and black have to be one of the fiercest combinations that an outfit can have!!

  Our weather here was nice for a few weeks then it got chilly in the mornings again. Better than full blown humidity I say!!

  ReplyDelete
 7. nice collection of stuff and super pretty photos :)

  ReplyDelete
 8. Hello Elvis :D

  I hope the spring is there already - here it has been warm recently :) ! What, I love that matchbox - too cute :).
  Last time I won in a blog giveaway of some online shop, but never got the prize >< O_o !

  I like your leather jacket - I haven't been wearing my leather jackets for a while?! Wonder why, hah :D! I must fix the issue and wear them before summer comes :D

  xxx

  ReplyDelete
  Replies
  1. Elvis greets you and DJ ;)
   but is spring already here? well, it pretty much is. annoying snow is gone, sun is shining, temperatures are around +10°C but that's during daytime. in nighttime we still have some minuses. and next week should be colder than this one, according to the weather forecast.
   anyway! do wear those leather jackets! I remember you own some pretty nice ones in your collection ;)

   Delete
 9. Love this simple spring look Maiken, I love the jacket!
  But I have to tell, I clearly prefer the pictures without snow ♥♥

  ReplyDelete
 10. Your puppy is just the cutest! Specially when covered in snow :) I love the chelsea boots you picked out, I can't wait to see how you style them. The earrings are fabulous! I never win anything lol, so I can't tell you the last thing I won. Lastly, your herb garden is cute, I've been looking to start my own mini one in my apartment!

  Mili

  ReplyDelete
 11. ooh i loveee the flower necklace you got! hopefully spring and warmer weather will get to you soon! :D

  katslovefashion.blogspot.com

  ReplyDelete
 12. It's really strange to hear about snow from you, I live in the central part of Russia and here we don't have snow already) A bit funny, isn't it? This year the weather gone mad:) Those photographs are adorable anyway, your sense of taste is really appealing to me.
  Wish you a great day ahead!

  ReplyDelete
 13. Oh what...still getting snow in March? I hope it doesn't happen here. It seems like we managed to avoid snow altogether this year.

  ReplyDelete
 14. I love it when you share photos of Elvis,so adorable! aw and the snow on his nose :D
  I love that outfit the first glimpse we got to see it,and love it more now,looks so comfy yet chic,and again I love the relecting colours from your purse to your outfit!
  And what a haul,and those boots look so classy and cool,genuinely if I saw these,Id have to buy them too,there a classic style that will go with anything,especially in that colour.
  I need some of your luck! What a win,the matching floral earrings and necklace are beautiful,look forward to seeing them in future outfit posts?
  I hope your well anyway,and must be nice the snow has cleared,making way for some sun,hopefully :) look forward to your fanscy thrifted goodies x take care x

  ReplyDelete
 15. I always love your gorgeous photos! They are so artistic, and the animal ones look so lively :) Gorgeous touch of pink in your outfit Maiken!

  StylizedLuxe
  Instagram

  xo Jess

  ReplyDelete
 16. I love to see snow and frost clinging to bare tress branches it looks so pretty. I am loving those thrifted sunnies, so cool!

  Gems x
  Fashion, Well Done

  ReplyDelete
 17. Lovely photos, especially of the sky. Things have been busy over here but finally, I can catch up with your posts. Funny, I have a post coming up and I won a couple of things recently, which was nice. I hope spring had greeted you by now. :-)
  /Madison

  ReplyDelete
 18. Beautiful photos Maiken, well done! The ankle boots from Seppälä look really nice :) Thanks for stopping by my blog!

  xxx
  E from Helsinki, Finland
  http://dragonflyelisabeth.blogspot.fi/

  ReplyDelete
 19. Dear maiken I can see how you and Elvis are enjoying the first warm rays of spring some. He looks adorable and you extremely pretty. The first photos...oh so beautiful...your hair looks flawless! and of course your little newbies are the best;)

  Xx

  Alexandra

  www.fashion-bridge.blogspot.com

  ReplyDelete
 20. i like your pretty pink necklace!

  ReplyDelete
 21. Gorgeous photos!! Elvis always looks so happy and adorable!! I love all your pretty finds! I want them all!! Let me know how that massage pillow works for you!!

  ReplyDelete